Zdjęć Saturna czy innych planet z Układu Słonecznego nigdy dość. Teraz możemy z bliska przyjrzeć się kolejnym fotografiom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, a wśród nich zobaczymy właśnie zdjęcia Saturna. To już kolejny przykład pracy teleskopu, ponieważ wcześniej mogliśmy przyjrzeć się m.in. Jowiszowi czy Neptunowi. Co odkrywają przed nami nowe zdjęcia Saturna, czyli szóstej planety w naszym Układzie Słonecznym?
Zdjęcia Saturna zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
25 czerwca 2023 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcia Saturna, które pokazują nowe oblicze planety. Naukowcom chodziło o przetestowanie możliwości teleskopu, by przekonać się jak ten radzi sobie z detekcją szczegółów. Udało się tutaj uchwycić nie tylko same pierścienie Saturna, ale również niektóre z księżyców planety (Dione, Enceladusa i Tetydę). NASA udostępniło zdjęcie Saturna, ale naukowcy mają znacznie więcej materiałów, którymi jeszcze nie podzielili się z opinią publiczną. Dane przesłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomogą im w stworzeniu pełniejszego obrazu samego Saturna oraz przebadaniu jego przeszłości. To też pierwszy raz w historii, kiedy udało się zaobserwować atmosferę Saturna z taką szczegółowością, choć planetę badały już wcześniej misje Voyager, Cassini czy Teleskop Hubble.
Cała planeta wydaje się na zdjęciu dość ciemna, co spowodowane jest obecnością metanu w atmosferze Saturna i tym, że ten silnie pochłania fale wykorzystywane przez teleskop. Przywykliśmy do zdjęć Saturna, na których widać charakterystyczne pasy, czyli warstwy chmur pokrywające planetę, więc teraz spoglądamy na nią z odrobinę innej perspektywy. Na zdjęciu możemy zaobserwować jeszcze pierścienie wokół planety, które składają się m.in. z kawałków skał oraz lodu. Zdjęcie Saturna pokazuje jeszcze pory roku – półkula północna jest obecnie w fazie letniej (choć jest wyjątkowo ciemna), a południowa w zimowej.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już wcześniej dostarczył nam zdjęcia planet z naszego Układu Słonecznego. Mogliśmy zobaczyć Jupitera wraz z trwającymi na jego powierzchni burzami.
JBST przedstawił również pierwsze od 30 lat zdjęcie Naptuna, gdzie możemy zaobserwować nie tylko okalające go pierścienie, ale również i część z księżyców planety.
Na początku 2023 roku dostaliśmy również zdjęcie Urana, gdzie widzimy pierścienie planety, a także jej unikatowy, lekko niebieski odcień.
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.