Prywatyzacja kosmosu jest zjawiskiem, które ma miejsce już od dłuższego czasu. Ale o ile eksploracja i wysyłanie misji były kiedyś zarezerwowane jedynie dla agencji kosmicznych, teraz „kosmiczną” sceną rządzą giganci technologiczni oraz… startupy. To właśnie jeden z nich jest odpowiedzialny za pierwszy moduł prywatnej stacji kosmicznej.
Spis treści
Haven-1 prawdopodobnie wystartuje w 2025 r.
Prywatne firmy inwestujące w podbój kosmosu prześcigają się między sobą w kolejnych projektach, które przybliżają nas do komercjalizacji przestrzeni pozaziemskiej.
Jak podaje portal National Geographic, już w sierpniu 2025 roku ma trafić na orbitę Haven-1 – pierwszy moduł prywatnej stacji kosmicznej. Za projekt odpowiada amerykański start-up Vast, który podpisał umowę z amerykańskim przedsiębiorstwem SpaceX założonym przez Elona Muska. Załoga spędzi około 30 dni na pokładzie stacji kosmicznej Haven-1 przed powrotem na Ziemię.
Naszą misją w Vast jest przyczynianie się do przyszłości, w której miliardy ludzi żyją i prosperują w kosmosie – przyszłości, w której populacja ludzka i nasze zasoby wykraczają daleko poza naszą obecną wyobraźnię.
vastspace.com
Testowanie sztucznej grawitacji
Negatywne skutki permanentnego przebywania w stanie nieważkości powodują, że zdolność ludzi do przeprowadzania badań i ekspansji w Układzie Słonecznym jest ograniczona. Celem Vast jest zatem także budowanie siedlisk sztucznej grawitacji, aby umożliwić badaczom i astronautom przeprowadzanie dłuższych misji w kosmosie.
Sztuczna grawitacja to nie science fiction. Wynikająca z tego siła odśrodkowa dużej wirującej struktury w kosmosie zapewnia przyciąganie, które naśladuje środowisko grawitacyjne, do którego przyzwyczajone są ludzkie ciała, zmniejszając w ten sposób szkodliwe skutki fizjologiczne, które powoduje przedłużony pobyt w stanie zerowej grawitacji.
vastspace.com
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu Ars Technica, stacja kosmiczna Vast ma zostać wystrzelona na 500-kilometrową orbitę o takim samym nachyleniu jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Następnie moduł będzie testowany przez kilka tygodni, a dopiero następnie zostanie wysłana na niego pierwsza załoga.
Bilet na lot w kosmos
Obecnie na stronie Vast możemy nawet przejść do zakładki „Zarezerwuj swój pobyt”. Firma w swojej inauguracyjnej misji kosmicznej Vast-1 sprzedaje do czterech miejsc na okres do 30 dni pobytu na statku.
Pierwsze miejsca są przeznaczone dla przedstawicieli światowych agencji kosmicznych, astronautów i osób prywatnych „zaangażowanych w projekty naukowe i filantropijne”. Miejsca są dostępne pojedynczo, w grupach dwu- lub trzyosobowych lub w zespole czteroosobowym. Co więcej, są już plany zorganizowania kolejnej podróży z misją Vast-2, planowaną nie wcześniej niż w 2026 r.
Kosmiczny konkurs trwa
Vast to niejedyna firma, która chce stworzyć prywatną stację kosmiczną. Obecnie NASA finansuje rozwój czterech komercyjnych stacji kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Axiom Space, jedna z nich, zamierza w przeciągu kilku kolejnych lat dołączyć własne moduły do Międzynardowej Stacji Kosmicznej (ISS), które mają przez jakiś czas być testowane i sprawdzane, a potem odłączone. Oprócz tego kolejne trzy prywatne zespoły, kierowane przez Blue Origin, Nanoracks i Northrop Grumman, także będą pracowały nad stworzeniem prywatnych stacji kosmicznych. Wszystkie cztery projekty pozostają w fazie dopracowywania lub wstępnego rozwoju.
Źródło: National Geographic, Ars Technica
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.