Rusza największa europejska elektrownia jądrowa. Czekaliśmy na to „tylko” 18 lat

2 minuty czytania
Komentarze

Fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 3 (OL3), największy w Europie i trzeci na świecie, po długim okresie testowania przeszedł do regularnej produkcji. Operator OL3, Teollisuuden Voima (TVO), którego właścicielem jest fińskie przedsiębiorstwo energetyczne Fortum (FORTUM.HE) oraz konsorcjum firm energetycznych i przemysłowych, poinformował, że elektrownia jądrowa zaspokoi około 14% zapotrzebowania Finlandii na energię elektryczną, zmniejszając zapotrzebowanie na import ze Szwecji i Norwegii. Oczekuje się, że reaktor będzie działał przez 60 lat lub dłużej.

Budowa fińskiego reaktora OL3 rozpoczęła się w 2005 roku i pierwotnie prace miały zakończyć się w 2009 roku — ale pojawiło się kilka lat opóźnienia. Ale lepiej późno niż wcale, zwłaszcza że inicjatywa ta ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Finlandii w regionie, w którym Rosja odcięła dostawy gazu i energii (eksport rosyjskiej energii do Finlandii zakończył się w maju ubiegłego roku).

źródło: wikipedia.com

Budowa reaktora o mocy 1,6 gigawata (GW), pierwszej nowej elektrowni jądrowej w Finlandii od ponad czterech dekad i pierwszej w Europie od 16 lat, rozpoczęła się w 2005 r. Pierwotnie elektrownia miała zostać otwarta cztery lata później, ale napotkała problemy techniczne. Elektrownia jądrowa OL3 po raz pierwszy dostarczyła produkcję testową do fińskiej krajowej sieci energetycznej w marcu zeszłego roku. Miała rozpocząć regularną produkcję cztery miesiące później, ale przesunięto termin z uwagi na szereg awarii i przestojów. Zresztą termin przesuwano nie raz, a ponad 20 razy! Pierwotnie projekt miał kosztować około 3 mld euro, a pochłonął aż 8 mld euro.

elektrownia jądrowa finlandia ol3
Kuvattu Kuusisenmaalta maaliskuussa
Źródło: https://www.tvo.fi/

Europa jest bardzo zróżnicowana pod względem podejścia do energii jądrowej. Finlandia inwestuje w to źródło energii i ma obecnie trzy działające reaktory, a Szwecja, Francja, Wielka Brytania i inne kraje planują nowe projekty, podczas gdy Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej i wyłączają swoje ostatnie działające reaktory.

W Polsce wiele się o tym mówi, ale efektów na razie brak. Rząd jednak twierdzi, że energetyka jądrowa w Polsce będzie dobrym pomysłem i planuje trzy elektrownie atomowe w Polsce. Poczekamy, zobaczymy. Przeczytajcie też, czym różni się elektrownia atomowa od węglowej i czy będzie to rozwiązanie korzystne dla polskiej gospodarki.

Źródło: dziennik.pl, BBC

Motyw