elektrownie atomowe w Polsce

Rząd przekonuje Polaków, że elektrownia atomowa to dobry pomysł. „Prędzej meteoryt spadnie ci na głowę”

2 minuty czytania
Komentarze

Rozważania dotyczące tego, czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa, powracają co jakiś czas do debaty publicznej. Teraz sytuacja jest jednak szczególna, bo obecny kryzys energetyczny dobitnie pokazał, jak niebezpieczne i kosztowne jest opieranie systemu energetycznego głównie na importowanych surowcach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stworzyło kampanię, która ma przekonać Polaków do energii jądrowej.

Elektrownia atomowa w Polsce – kampania ma zwiększyć akceptację dla takiego obiektu

postacie z kampanii ministerstwa klimatu

Resort klimatu i środowiska wystartował z kampanią Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień. Częścią przedsięwzięcia są specjalne spoty opowiadające o rodzinie tytułowych Atomickich. Przykłady z codziennego życia bohaterów mają pokazywać możliwości energetyki jądrowej oraz to, jak elektrownia atomowa wpłynie na funkcjonowanie ludzi.

Postacie ze spotów w kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

  • Tata Marcin – inżynier jądrowy, wykładowca akademicki. Tłumaczy tajniki energetyki jądrowej.
  • Mama Agata – lekarka, specjalistka medycyny nuklearnej, mająca na co dzień do czynienia z praktycznym zastosowaniem promieniowania. Opowiada o zastosowaniach energii nuklearnej.
  • Córka Ania – ma 16 lat, jest ekolożką, nie je mięsa i segreguje odpady. Chętnie weryfikuje doniesienia na temat energii atomowej i sprawdza ich poprawność.
  • Syn Antek – pasjonat nowinek i innowacji, początkujący influencer naukowy.
  • Neutronek – pies będący częścią całej rodziny.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska stoi na stanowisku, że elektrownia atomowa w Polsce byłaby inwestycją strategiczną dla zrównoważonego rozwoju kraju, zapewniając niezależność energetyczną. Zgodnie z obecnymi planami rządu powstać mają dwie elektrownie, każda z trzema reaktorami. Budowa pierwszego reaktora ma się rozpocząć w 2026 roku, a jego uruchomienie jest planowane na 2033 rok. Ostatni reaktor drugiej elektrowni powinien zostać oddany do eksploatacji w 2043 roku.

Czytaj także: Rząd znalazł winnych cen energii. Próbuje zrzucić winę na Unię Europejską, ale nie tylko

W sierpniu pisaliśmy o badaniu przeprowadzonym przez Instytut ARC Rynek i Opinia, w którym pytano Polaków o ich stosunek do energetyki jądrowej. 64% respondentów opowiedziało się za przyśpieszeniem prac nad budową elektrowni atomowych, a 13% ankietowanych sprzeciwiało się takiemu pomysłowi. Szczegółowe wyniki badania znajdziecie w podlinkowanym tekście.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: YouTube/Polski Atom

Motyw