Skąd wzięła się woda w Układzie Słonecznym? Naukowcy znaleźli „brakujące ogniwo”

2 minuty czytania
Komentarze

Co jest starsze, woda czy Układ Słoneczny? Cóż, poznajcie V883 Orionis — jeżeli macie dziś zapamiętać jedną nazwę własną, to może być świetny wybór. Gwiazda ta znajduje się ok. 1300 lat świetlnych od Ziemi i zdradza przy okazji jeden z największych sekretów Układu Słonecznego. Otaczający ją dysk materii skrywa w sobie parę wodną, co pozwala naukowcom połączyć kropki w kontekście źródła pochodzenia wody znajdującej na Ziemi.

Dlaczego woda w V883 Orionis jest tak ważna dla naukowców?

Przekładając to najprościej, jak się da — do tej pory naukowcy byli przekonani, że woda istniała w kosmosie na długo przed Słońcem i okrążającymi go planetami. Para wodna znajdująca się w dysku materii V883 Orionis ma podobny skład do tej znajdującej się w kometach, co tylko potwierdza wcześniejszą teorię.

Protogwiazda V833 Orionis – fot. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), B. Saxton (NRAO/AUI/NSF)

Żeby to było klarowne — część wody na Ziemi pochodzi z komet, które z kolei otrzymały ją z protogwiazd, takich jak V833 Orionis. Wcześniej nie dało się tego potwierdzić, ponieważ woda przy większości takich obiektów jest zamrożona. Z racji jednak, iż wspomniana gwiazda jest obecnie cieplejsza niż zwykle, udało się zbadać emitowane przez nią sygnatury widmowe pary wodnej i porównać je z badaniami komet.

V833 Orionis da życie nowym planetom

Nie bez powodu też wspominam o dysku, który zawiera parę wodną i otacza gwiazdę V833 Orionis. W nieokreślonym czasie już po naszej egzystencji, z tego dysku wyłonią się nowe, nieznane jeszcze planety. Największym wnioskiem z badań naukowców National Radio Astronomy Observatory jest fakt, że woda w kosmosie jest znacznie starsza od Ziemi oraz Układu Słonecznego.

Zobacz też: Jaki teleskop dla początkujących? Oto popularne modele

Dlaczego to odkrycie jest ważne? Cóż, odkrycie pochodzenia wody może być kluczowym do zrozumienia istoty narodzin życia, nie tylko na Ziemi. Jak doskonale wiemy, ludzkość ma w dalekosiężnych planach kolonizację innych planet, w tym Marsa. Gdy rozwój technologii się zakończy i będziemy wreszcie podejmować tę próbę, światowe bazy danych o przestrzeni międzyplanetarnej muszą zawierać jak najwięcej informacji.

źródło: National Radio Astronomy Observatory

Motyw