Zaćmienie słońca w Polsce

Zaćmienie Słońca w Polsce – jak obserwować? Musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii

4 minuty czytania
Komentarze

Już jutro, czyli 25 października – o ile pogoda na to pozwoli, będziemy mogli zobaczyć zaćmienie Słońca w Polsce. A dokładniej częściowe zaćmienie naszej gwiazdy. O której dokładnie się ono zacznie? Ile Słońca zostanie przykryte przez księżyc? I jak je obserwować? Na te pytania spróbuję Wam odpowiedzieć.

Zaćmienie Słońca w Polsce wypada 25.10.2022

Powyżej mogliście podziwiać pełne zaćmienie Słońca na Antarktydzie z 2021 roku. W przypadku Polski zjawisko będzie o wiele mniej widowiskowe – na pełne ciemności nie ma co liczyć. No dobrze, ale kiedy cała impreza się rozpocznie i ile Słońca zostanie przykryte? No cóż… to zależy. Polska to wbrew pozorom całkiem spory kraj, więc nawet zjawiska astronomiczne nie są widziane z jego powierzchni w ten sam sposób.

Ogólnie im dalej na północy wschód tym więcej słońca zostanie zasłonięte. Tu mówimy o nawet 45,7%. Z kolei na południowym zachodzie kraju to już 34,8%. Tak natomiast prezentuje się mapa, która daje podgląd na to, ile Słońca zobaczycie:

https://www.facebook.com/Kalendarz.za.Friko/posts/pfbid02PfALntrKrCzMWnTy4WcHssqPH5bNNcDm9zNMAS3Hau7wqwDEkXWbT1Xqf85SpL2Gl

Jeśli natomiast chodzi o czas obserwacji, to samo zjawisko ma się rozpocząć nieco po 11:00 i potrwać do około 13:30. Niezbyt to precyzyjne? No cóż, tutaj również wszystko zależy od lokalizacji. Na szczęście tak samo w tym wypadku w sieci można znaleźć stosowną mapę:

https://www.facebook.com/Zacmienie1954/posts/pfbid02hTxiYHjsbxYdXRo7feBoxufwBUHFkVC9ugoug9K3nAMA4KS4gfDKp8W5AepJ6KBdl

Zaćmienie Słońca w Polsce – uważaj na oczy!

Zacznijmy od tego, że przydymione szkło, czy klisza fotograficzna (taka analogowa karta SD w aparacie) to marny pomysł i może się zakończyć uszkodzonym wzrokiem. Wszelkiej maści filtry polaryzacyjne, kilka par okularów przeciwsłonecznych, czy okulary 3D, które nie wiedzieć czemu też niektórzy stosują to także prosta droga do uszkodzenia wzroku. A patrzenie gołym okiem, czy wręcz przez lornetkę to już proszenie się o poważne kłopoty ze zdrowiem. 

Zaćmienie Słońca w Polsce – obserwacje bezpośrednie

Tak naprawdę, żeby patrzeć na Słońce bezpośrednio, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tak zwana folia Baadera, czyli filtr ND5. Ta jest stosowana właśnie do obserwacji Słońca i bardzo jasnych obiektów na niebie – w tym przez teleskop. Należy jednak pamiętać, że ta ma zasłaniać obiektyw teleskopu, a nie jego okular. Jeśli nie macie pojęcia o obserwacji nieba, to najlepiej patrzeć wyłącznie przez folię, ponieważ źle wykorzystana z lornetką, lub teleskopem może doprowadzić do tragedii. 

Dobrym pomysłem jest nałożenie folii na soczewkę aparatu i oglądanie rezultatów na ekranie – nawet jeśli coś pójdzie nie tak – np. Folia się zsunie – to uszkodzeniu nie ulegnie nasz wzrok.

Od biedy można wykorzystać także maskę spawalniczą. Jednak i w tym wypadku lepiej sięgnąć po jakąś, która spełnia wysokie normy ochrony, a nie jakieś badziewie z bazaru z przyciemnioną szybką. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie ostateczne dla tych, którzy obserwacji sobie nie odpuszczą, folii nie mają gdzie kupić, a już szukali kliszy z aparatu, żeby popatrzeć na Słońce. Mimo to nie polecam.

Zaćmienie Słońca w Polsce – obserwacje pośrednie

Tu musimy sobie przygotować sobie rzut Słońca. Na przykład można skierować na nie lunetę, lub lornetkę – chociaż raczej jakieś stare, których uszkodzenie nas nie zaboli – tak, aby okular był skierowany na kartkę papieru. Na papierze powstanie obraz Słońca i to właśnie to kółko można oglądać podczas zaćmienia. Pamiętajcie: pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć Wam w okular! 

A co jeśli nie macie lornetki lub lunety? No cóż, tu wystarczy karton, dużo kartonu. A dokładniej kartonowa tuba – im dłuższa, tym lepiej. W tym przypadku zaklejcie jeden koniec szarą taśmą i zróbcie w nim małą dziurkę. Na drugim końcu ustawcie kartkę papieru i na niej będzie rzutowany obraz Słońca. Całość ma wyglądać tak, jak na tym nagraniu:

Jak widać, najmniej problematyczna ze wszystkich metod jest folia ND5. Nie pozostało mi więc nic więcej, jak tylko życzyć Wam i sobie pięknej pogody w jutrzejsze południe!

Źródło: Forum astronomiczne, Facebook(1), Facebook(2), YouTube(1), YouTube(2), YouTube(3), Gazeta.pl

Motyw