NASA podzieliła się właśnie niezwykłym zdjęciem rozbłysku słonecznego, który miał miejsce zaledwie dwa dni temu. Całe zjawisko zaobserwowano 2 października bieżącego roku. Co ciekawe jego szczyt miał miejsce o godzinie 22:25, czyli wtedy, kiedy powinno być ono już całkowicie wygaszone z powodu nocy. No dobrze, to był dość suchy żart, ale nie mogłem się powstrzymać. Spójrzcie jednak na niesamowitą fotografię naszej rodzimej gwizdy.
Potężny rozbłysk na Słońcu
Chodzi tu o obszar w kształcie litery X, który znajduje się w prawej, górnej ćwiartce słońca. Został on zaobserwowany przez należące do NASA Solar Dynamics Observatory, które stale obserwuje Słońce. Jest to kosmiczny teleskop, który ciągle jest skierowany w kierunku naszej gwiazdy. Tym samym żadne wydarzenie na tarczy słonecznej mu nie umknie – a przynajmniej jeśli mówimy o tej części, która jest skierowana w naszą stronę.
Zobacz też: Jeszcze nigdy nie widziano Słońca tak dobrze, jak na tym zdjęciu
Oczywiście nie jest to coś, co moglibyśmy zobaczyć gołymi oczami. Obraz ten to ekstremalny rozbłysk światła ultrafioletowego. Nie jest to wiec coś, co ludzkie oko mogłoby zauważyć bezpośrednio, gdyby nie zostało w postprodukcji zabarwione przez specjalistów z NASA i systemy AI. Możemy za to oglądać efekty takich rozbłysków pod postacią niesamowitego zjawiska, jakim jest zorza polarna:
Jednak poza pięknym widoczkiem potężny rozbłysk na Słońcu może być bardzo szkodliwy. Jak podaje samo NASA w swoim komunikacie:
Rozbłyski słoneczne to potężne wybuchy energii. Rozbłyski i erupcje słoneczne mogą wpływać na komunikację radiową, sieci elektryczne, sygnały nawigacyjne i stanowić zagrożenie dla statków kosmicznych i astronautów.
A jak jest w tym przypadku? Otóż jest to rozbłysk na Słońcu klasy X1. I nie, X nie ma związku z jego niezwykłym kształtem. Literą tą oznacza się najbardziej intensywne zjawiska tego typu. Numer natomiast odnosi się do jego siły. Tu na szczęście… mamy szczęście, ponieważ im mniejsza cyfra, tym mniejsza siła rozbłysku. Tym samym sieci energetyczne, elektronika, satelity, czy astronauci nie są szczególnie zagrożeni. Mamy natomiast niesamowite zdjęcie pięknego zjawiska astronomicznego, które zwykłym przypadkiem samo określiło klasę, do której należy swoim niezwykłym kształtem.
Źródło: NASA