Xiaomi zaprezentowało swoje pierwsze auto. To oczywiście samochód elektryczny

3 minuty czytania
Komentarze

Projekt Xiaomi Car wzbudza ogromne emocje, odkąd tylko chińska firma zdradziła szczegóły na jego temat. Dla osób niezaznajomionych z tematem warto zaznaczyć, że jest to samochód elektryczny, który ma zostać skonstruowany oraz wypuszczony na rynek właśnie przez przedsiębiorstwo kojarzone głównie z elektroniką. Dziś z kolei poznaliśmy design pojazdu.

Tak będzie wyglądać samochód elektryczny od Xiaomi

Tak będzie wyglądać samochód elektryczny od Xiaomi

Firma Xiaomi wykonała znaczący krok w kierunku branży motoryzacyjnej, prezentując swój pierwszy samochód elektryczny – Xiaomi SU7. Ten ruch jest ważnym rozszerzeniem działalności przedsiębiorstwa, które do tej pory skupiało się głównie na technologii mobilnej. Pierwszy pojazd wyprodukowany przez Chińczyków to w pełni elektryczny sedan, który wyróżnia się elegancką, aerodynamiczną sylwetką zwieńczoną światłami rozciągającymi się przez cały tył pojazdu.

Na klapie widnieje logo Xiaomi, a na przedniej masce znane nam ze świata smartfonów „MI”. Do sprzedaży trafią trzy wersje tego modelu: SU7, SU7 Pro i SU7 Max. Chińska firma oferuje również możliwość personalizacji samochodu. W grę wchodzi między innymi wybór lusterek, spoilera czy też kolorów zacisków hamulców.

Zobacz też: Tesla udowadnia, że nic nie jest niemożliwe. Samochód elektryczny zapalił się w wodzie

Z technicznego punktu widzenia SU7 wyposażono w akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (od firmy China Innovation Aviation i CATL) oraz silnik o mocy 220 kW (299 KM), który pozwala osiągnąć maksymalną prędkość 210 km/h. Z kolei Model SU7 Max ma akumulator litowo-jonowy z dwoma silnikami, które potrafią rozpędzić samochód do prędkości 265 km/h.

Oba modele można kupić w wersji z napędem na tylne koła (RWD) i napędem na cztery koła (AWD). Samochód posiada również system LiDAR, co sugeruje możliwości jazdy autonomicznej. Z kolei wnętrze pojazdu ma być wyposażone w układ Qualcomm Snapdragon 8295, obsługujący między innymi Apple CarPlay.

Produkcja masowa modelu SU7 ma rozpocząć się w grudniu 2023 roku, a pierwsze dostawy zaplanowano na luty 2024. Samochód będzie składany przez Beijing Automotive Industry Holding, a fabryka w Pekinie już rozpoczęła testy produkcyjne. Naturalnie wejście Xiaomi na rynek samochodów elektrycznych jest znaczącym krokiem dla firmy, która do tej pory była znana głównie z produkcji smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Tymczasem, jeśli elektryki do dla was chleb powszedni – odsyłam do naszego tekstu o najtańszych samochodach elektrycznych.

Źródło: Car News China, fot. Ministry of Industry and Information Technology

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.