Opona samochodowa poruszająca się po śniegu, ciężkie warunki pogodowe sprawiają, że poruszanie się po jezdni jest utrudnione

Samochody elektryczne nie radzą sobie ze śniegiem. Miasto wycofuje się z wielkiej inwestycji

2 minuty czytania
Komentarze

Samochody elektryczne mogą rozkochać w sobie entuzjastów nowych technologii, ekologów oraz nawet fanów motoryzacji. Niemniej w niektórych kwestiach trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i szczerze powiedzieć sobie, że elektryk nie jest w stanie spełnić się w konkretnych zadaniach. Jednym z nich jest odśnieżanie dróg w Nowym Jorku.

Samochody elektryczne jako pojazd odśnieżający to nie jest dobry pomysł

Samochody elektryczne jako pojazd odśnieżający to nie jest dobry pomysł
fot. Volvo Group

W serwisie 40ton.net pojawił się bardzo ciekawy artykuł dotyczący podejścia władz Nowego Jorku do samochodów elektrycznych. Oczywiście nie chodzi tu o auta osobowe, które regularnie poruszają się po ulicach największych miast nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Mowa tu o pojazdach, które wykorzystuje miasto do utrzymywania porządku oraz dbania o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jeśli taki opis wciąż pozostawia kilka wątpliwości – chodzi o pługi śnieżne zamówione przez Departament Oczyszczania Nowego Jorku (DSNY). W tym miejscu warto podkreślić, że organ w 2020 roku kupił aż 14 elektrycznych ciężarówek marki Mack z baterią o użytecznej pojemności 264 kWh. W zależności od sezonu DSNY wykorzystywał je jako śmieciarki lub pojazdy do odśnieżania dróg. Niestety dosyć szybko okazało się, że samochody elektryczne w tej drugiej roli nie sprawdzają się zbyt dobrze.

Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z ograniczeń elektryków, które mogą pokonać krótszy dystans od spalinowych odpowiedników. Dorzucając do tego spory pług przymocowany do ciężarówki oraz opór stawiany przez śnieg – w rezultacie wychodzi na to, że pojazdy marki Mack „wytrzymywały” na trasie zaledwie kilka godzin, po czym akumulator odmawiał posłuszeństwa. Według informacji podanych przez 40ton.net po kilku takich wydarzeniach DSNY postanowiło wrócić do „klasycznego” rozwiązania, a ulice Nowego Jorku w najbliższej przyszłości znów będą odśnieżać ciężarówki napędzane silnikami diesla.

Zobacz też: Będzie więcej zmian w podatkach od spalinówek. Unia ma mocny argument – to środki z KPO

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o naszym zestawieniu najlepszych gadżetów do samochodu. Z kolei, jeśli interesują was uchwyty na telefon do auta lub transmitery Bluetooth również stworzyliśmy osobne teksty poświęcone właśnie tym akcesoriom.

Źródło: 40ton.net, fot. Depositphotos/antiksu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.