Koniec z walką o miejsce parkingowe pod blokiem? Polska aplikacja rozwiąże ten problem raz na zawsze

2 minuty czytania
Komentarze

Każdy, kto, chociaż na chwilę odwiedził duże miasto, ma świadomość, jak dużym problemem jest parking. Miejsc często brakuje, a jeśli już jakieś się znajdzie, to często jest ono zablokowane tradycyjną blokadą. Rewolucję przynieść mają inteligentne blokady, którymi sterować można za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

BlokPark nowym spojrzeniem na parking

Fot. Materiały prasowe BlokPark

BlokPark to Polski system zarządzania miejscami parkingowymi, który powstał dzięki Funduszom Europejskim i Europejskim Funduszom Rozwoju Regionalnego. Jest to rozwiązanie, które łączy fizyczne blokady miejsc postojowych i aplikację mobilną służącą do sterowania. Rozwiązanie ma być skierowane do zarządców parkingów, ale też właścicieli nieruchomości i indywidualnych użytkowników.

Sercem całego systemu ma być aplikacja mobilna. Z jej poziomu można oczywiście własną blokadą bez wysiadania z auta. Żadne warunki pogodowe nie staną na przeszkodzie w odblokowaniu miejsca parkingowego. Co więcej system BlokPark daje użytkownikom możliwość udostępniania swoich miejsc postojowych innym kierowcom. To będzie można robić za darmo lub po zapłacie określonej przez właściciela opłaty. Według twórców niewykorzystane miejsca mogą stać się dodatkowym źródłem dochodu. Wszystkie płatności i rezerwacje mają się odbywać w aplikacji mobilnej, co pozytywnie wpływa na wygodę i bezpieczeństwo transakcji.

Twórcy właśnie poinformowali, że niedawno zakończyła się faza zamkniętych testów, więc w niedalekiej przyszłości każdy będzie mógł pobrać oprogramowanie od sterowania inteligentną blokadą. Z dostępnych informacji sobaczyć można, że oprogramowanie zaoferuje wyszukiwarkę miejsc parkingowych, widok stawki za godziną, a także zakładkę pojazdy. Są to zrzuty z wczesnej wersji apki, więc finalna wersja może się różnić.

Blokada z panelem solarnym

Fot. Materiały prasowe BlokPark

Inteligentna blokada ma być samowystarczalna, ponieważ mechanizm oraz połączenie ze smartfonem ma być możliwe dzięki wykorzystaniu paneli solarnych. Na aktualnym etapie rozwoju brakuje informacji, jak system poradzi sobie w trudniejszych zimowych warunkach, natomiast twórcy z pewnością mają rozwiązanie tego problemu. Wadą urządzenia jest z pewnością koszt początkowy związany z zakupem i montażem, natomiast dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowca nie będzie potrzebował GPS do samochodu. Dzięki płatnemu udostępnianiu miejsca, zakup powoli powinien się zwracać.

Motyw