Dzień bez samochodu — dziś komunikacja miejska za darmo. Ale tylko w wybranych polskich miastach [LISTA]

3 minuty czytania
Komentarze

Europejski dzień bez samochodu to jedno z ulubionych wydarzeń osób, które nie lubią płacić za bilety w masowych środkach komunikacji… i chciałyby zrobić sobie przerwę od stania w korku. Zgodnie ze świecką tradycją w wielu miastach Polski komunikacja publiczna jest tego dnia całkowicie darmowa, chociaż często pojawiają się pewne haczyki. Jednak mimo to i tak jest to najlepszy dzień na to, aby zostawić samochód i pojechać do pracy, szkoły lub na mniejsze zakupy w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Europejski dzień bez samochodu i komunikacja miejska — darmowe przejazdy

Europejski dzień bez samochodu

W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla Was zbiór największych miast i przewoźników, u których możecie skorzystać z tej oferty, oraz opisać warunki, które musicie spełnić:

Komunikacja miejska — Warszawa:

Tutaj wszyscy podróżujący mogą skorzystać w Europejski dzień bez samochodu z darmowej komunikacji za pomocą:

 • Tramwajów
 • Autobusów miejskich
 • Metra
 • SKM
 • Warszawskiej Kolei Dojazdowej
 • Kolei Mazowieckich

Komunikacja miejska — Kraków:

W grę wchodzą tutaj wszystkie środki komunikacji publicznej podlegające władzom miasta. Dodatkowo Koleje Małopolskie przygotowały specjalną ofertę biletów za symboliczną złotówkę. Te dotyczą zarówno samej kolei, jak i linii autobusowych należących do przewoźnika. Biorąc również pod uwagę, że najlepszym środkiem transportu jeśli chodzi o ekologię, jest rower, to bilety te umożliwią bezpłatny transport tego jednośladu.

Komunikacja miejska — Olsztyn:

Komunikacja miejska będzie tam płatna wedle standardowego cennika. Darmowe przejazdy kolejowe będą natomiast pod miastem, czyli w tak zwanym Miejskim Obszarze Funkcjonowania Olsztyna

Komunikacja miejska — Łódź: 

Tu darmowe przejazdy umożliwia dowód rejestracyjny pojazdu. Jednak nie dotyczy to tylko właściciela samochodu, ale także jego towarzyszy podróży. Co ma sens, bo przecież często jeździ się w towarzystwie.

Komunikacja miejska — Zielona Góra:

Tylko właściciele dowodów rejestracyjnych i jedna osoba towarzysząca mogą się cieszyć darmowymi przejazdami. Niezbyt to fortunne rozwiązanie dla wieloosobowej rodziny.

Komunikacja miejska — Białystok:

Nie tylko cała komunikacja miejska jest darmowa, ale i wszystkie rowery miejskie są tu całkowicie bezpłatne.

Komunikacja miejska — Trójmiasto:

Jeśli chodzi o komunikację miejską, to rozbijanie tego obszaru nie ma większego sensu. Tym samym możemy korzystać ze wszystkich dostępnych tam środków komunikacji miejskiej, czyli tramwajów, autobusów, SKM, oraz tak nietypowych dla reszty kraju trolejbusów, całkowicie za darmo, o ile mamy przy sobie dowód rejestracyjny.

Komunikacja miejska — Lublin: 

Tu również konieczny jest dowód rejestracyjny. Dzięki niemu możemy za darmo jeździć autobusami i trolejbusami w obydwu strefach. 

Darmowe przejazdy bez haczyków:

W Europejski dzień bez samochodu całkowicie za darmo, bez spełnienia dodatkowych wymogów pojedziemy w takich miastach, jak:

 • Szczecin
 • Gorzów Wielkopolski
 • Krosno
 • Kalisz
 • Łomża
 • Kielce
 • Wrocław

Pociągi:

Europejski dzień bez samochodu obowiązuje nie tylko w miastach, ale i poza nimi. I tak w całym województwie zachodniopomorskim jesteśmy upoważnieni do darmowych przejazdów kolejowych za okazanie konduktorowi dowodu rejestracyjnego. Dotyczy to także tras, które wykraczają do sąsiadujących województw: Lubuskiego, Wielkopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego. 

W województwie łódzkim sytuacja wygląda już o wiele ciekawiej. Tam nie tylko osoba z dowodem rejestracyjnym ma zapewnioną darmową podróż, ale także wszyscy jej towarzysze. Swoją drogą ciekawe, czy będą przypadki, kiedy pół pociągu podróżuje wspólnie z jednym kierowcą samochodu?

Oczywiście jeśli znacie jeszcze jakieś inne miejsca, gdzie można za darmo skorzystać z komunikacji, to piszcie śmiało! Chętnie je dopiszemy do naszej listy.

Przeczytaj także: Jak poprawić wygląd samochodu w prosty sposób? Wyjaśniamy

Źródło: RMF24

Motyw