Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją z kartą płatniczej Visa, przy filiżance kawy cappuccino na drewnianym stole.
LINKI AFILIACYJNE

Revolut wprowadza nową funkcję. Przyda się, zwłaszcza jeżeli macie na koncie nieco więcej pieniędzy

3 minuty czytania
Komentarze

Odkąd w portfelu Revolut można zarządzać także oszczędnościami, m.in. w panelu Inwestycje Pro, ochrona środków na kontach stała się jeszcze istotniejsza. Na platformie nasze finanse będą bezpieczniejsze z nowym narzędziem AI-scam, które identyfikuje i blokuje podejrzane płatności. Swoją drogą, w dobie pojawiających się coraz to nowych typów cyberprzestępstw, takich jak deepfake, cieszy nas to, że sztuczna inteligencja przyczynia się także do wykrywania niebezpieczeństw.

Revolut w Polsce

Osoba trzyma smartfon wyświetlający wirtualną kartę płatniczą Revolut Visa na ekranie, z widocznymi ostatnimi cyframi numeru karty i gradientem kolorów w tle.
Fot. Sophie Dupau / Unsplash

Platforma finansowa zyskuje na popularności w naszym kraju, a Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków dla firmy w Europie – użytkowników znad Wisły jest już ponad 3 mln. Chociaż trudno w to uwierzyć, w niektórych państwach ta usługa jest popularniejsza od Instagrama.

Za pomocą aplikacji użytkownicy mogą zakładać konta bankowe powiązane z kartami płatniczymi, realizować bezpłatne przelewy krajowe i międzynarodowe, a także dokonywać płatności za granicą bez dodatkowych opłat czy prowizji. Firma zyskała popularność dzięki swoim funkcjom, takim jak możliwość wymiany walut po korzystnym kursie, zarządzanie subskrypcjami, oszczędzanie przez zaokrąglanie transakcji, czy tworzenie sejfów do osiągania celów finansowych.

To dobry znak, że oprócz wprowadzania nowych funkcji do aplikacji, takich jak eSIM w Revolut, przedstawiciele firmy dbają także o bezpieczeństwo środków na koncie. W tym celu wprowadzono dodatkową ochronę transakcji w postaci narzędzia wspomaganego AI.

Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością uruchomienia naszej nowej funkcji opartej na sztucznej inteligencji, która wykorzystuje zaawansowaną technologię, aby przeszkodzić oszustom wykorzystującym zwykłych ludzi. Dużo zainwestowaliśmy w ten produkt, aby mieć pewność, że klienci mogą nadal bezpiecznie wydawać i wysyłać swoje pieniądze.

David Eborne, dyrektor ds. oszustw w Revolut w komunikacie prasowym

AI-scam – z tą funkcją transakcje są bezpieczniejsze

Funkcja do wykrywania oszustw – AI-scam – wykorzystuje sztuczną inteligencję do zabezpieczenia klientów przed scamem związanym z podejrzanymi transakcjami. Narzędzie zostało opracowane przez zespół ds. przestępstw finansowych, dzięki czemu z pomocą uczenia maszynowego możliwe jest identyfikowanie potencjalnych oszustw i zatrzymanie przekazywania środków nieautoryzowanym stronom w odpowiednim momencie. Produkt najpierw był testowany przez wiele miesięcy, aby zapewnić klientom opcję dalszego bezpiecznego wydawania i wysyłania środków.

Osoba trzyma telefon, na ekranie którego wyświetlony jest ostrzegawczy komunikat "Możesz rozmawiać z oszustem" z dwoma opcjami na dole: "Zablokuj nadawcę" i "Kontynuuj mimo to".
Fot. Revolut / materiały prasowe

Przedstawiciele firmy zwracają także uwagę na to, że wiele banków coraz bardziej ogranicza możliwość dokonywania płatności kartami w witrynach kryptowalutowych i inwestycyjnych. Dzięki algorytmowi AI-scam klienci mogą nadal korzystać z benefitów kryptowalut, a jednocześnie są chronieni przed podejrzanymi transakcjami.

Dzięki tej zaawansowanej funkcji, zamiast całkowicie blokować te transakcje, możemy zadbać o to, aby klienci, którzy chcą dokonywać legalnych płatności, nadal to robili (…). Dajemy naszym klientom jednocześnie swobodę i bezpieczeństwo.

David Eborne, dyrektor ds. oszustw w Revolut w komunikacie prasowym

Nowatorskie podejście do cyberbezpieczeństwa jest wynikiem analizy danych. Globalne dane pokazują, że w 2023 r. 59% wszystkich pieniędzy utraconych w wyniku przestępstw za pośrednictwem aplikacji pochodziło z oszustw inwestycyjnych, nawet jeśli stanowiło to jedynie 14% całkowitej liczby przypadków.

A że ochrony nigdy nie za dużo, jeśli korzystamy z bankowości mobilnej, warto mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć smartfon w razie kradzieży.

Źródło: Revolut, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Revolut / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw