Osoba wpłacająca gotówkę w bankomacie Euronet z wykorzystaniem systemu płatności BLIK. Na ekranie widać opcje "Akceptuj" i "Anuluj".

Prawda o opłatach w Euronet. Zapytanie o saldo a prowizje bankomatowe

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnio informowaliśmy was, że po zmianie wyglądu menu w bankomatach Euronet, wypłacając gotówkę, można narazić się na dodatkową opłatę. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej opcji, zapłacimy za zapytanie o saldo. Jak się okazuje, prowizji wcale nie pobiera operator urządzeń.

Bankomat Euronet w nowoczesnym wnętrzu ze szklanym dachem i donicami z roślinami.
Fot. Euronet

Ostatnie zmiany wprowadzone przez Euronet w interfejsach swoich bankomatów wywołały burzę w sieci. Operator uprościł panel do dwóch opcji – „wypłata PLN i saldo” oraz „inne usługi”. To spowodowało, że użytkownicy mogą nieświadomie narażać się na dodatkowe koszty podczas wypłat gotówki. Szczególnie jeśli przez pomyłkę wybiorą „wypłata PLN i saldo” zamiast „inne usługi”, a następnie „wypłata gotówki”. Jeżeli klient wybierze opcję sprawdzenia salda, jest prawdopodobne, że od tej procedury zapłaci prowizję.

Tę modyfikację zauważył Marcel Zatoński z Pulsu Biznesu, który udostępnił zdjęcie menu na swoim koncie na X (dawniej Twitter). Jednocześnie poinformował, że można zapłacić za zapytanie o saldo, choć wcale takich danych nie potrzebujemy.

Kto pobiera prowizję, jeśli korzystamy z Euronet?

Zapytaliśmy biuro prasowe Euronet, skąd wynikają te zmiany. Przedstawiciel wyjaśnił, że modyfikacje mają na celu zapewnienie użytkownikom większego zakresu wyboru usług.

Pragniemy zauważyć, że transakcje Wypłata gotówki PLN i Zapytanie o saldo są oferowane w bankomatach sieci Euronetu od lat. Obecnie na ekranie wyboru transakcji zapewniliśmy użytkownikom naszych bankomatów większy zakres/wachlarz wyboru tych usług, czyli możliwość dokonania obu transakcji po wybraniu „Wypłata PLN i saldo” lub każdej z nich osobno a wybór należy do użytkownika.

Przedstawiciel biura prasowego Euronet w Polsce dla redakcji Android.com.pl

Nasze kolejne pytanie dotyczyło prowizji, jaka jest pobierana podczas zapytania o saldo w bankomacie. Jak poinformował nas przedstawiciel biura prasowego, Euronet nie pobiera opłat za podanie danych o stanie konta.

Euronet nie pobiera opłat od klientów za zapytanie o saldo zarówno dla kart wydanych w Polsce, jak i dla kart wydanych za granicą.

Przedstawiciel biura prasowego Euronet w Polsce dla redakcji Android.com.pl

Okazuje się zatem, że prowizja za zapytanie o saldo pobierana jest przez bank, w którym mamy założone konto. Taka informacja znajduje się na oficjalnej stronie internetowej operatora.

Czy jest pobierana prowizja za wypłatę gotówki (PLN)?

Prowizja za korzystanie z bankomatów Euronet jest ustalana i pobierana przez bank. Stąd, żeby sprawdzić, czy możesz wypłacać gotówkę z bankomatów Euronet bez prowizji lub na preferencyjnych warunkach, skontaktuj się najpierw ze swoim bankiem lub sprawdź na stronie internetowej banku.

Strona internetowa euronet.pl

Opłaty za wypłaty z bankomatów oraz zapytanie o saldo w sieci Euronet zależą od banku, w którym posiadamy konto. To, jaką kwotę pobierze bankomat, należy sprawdzić w tabeli opłat i prowizji banku. Według portalu Monito, który porównał te wartości, kwota za wypłatę waha się od ok. 0-7 zł. Aby dowiedzieć się, jaka jest opłata za sprawdzenie salda w Euronecie, trzeba zajrzeć do regulaminu konta w swoim banku.

Zdjęcie przedstawia wnętrze centrum handlowego, z lekko rozmazanymi sylwetkami ludzi uczestniczących w zakupach. Po lewej stronie widać dwie osoby prowadzące rozmowę, po prawej stronie osoby idące wzdłuż ruchomych schodów - wszystko z efektem ruchu. Na pierwszym planie centralnie umieszczony jest bankomat z reklamą.
Fot. Euronet

Podsumowując, choć nowy interfejs faktycznie może być mylący dla części użytkowników, to nie Euronet pobiera opłaty zapytanie o saldo, nawet jeśli jest ono przypadkowe. Niemniej jednak także uważam, że menu mogłoby być skonstruowane w bardziej czytelny sposób, aby wszystkie usługi były od razu dostępne dla klienta.

Jeśli korzystasz z bankowości mobilnej na telefonie, np. generujesz kody BLIK, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu. Pozwoli to łatwo namierzyć położenie smartfona, jeśli dojdzie do jego kradzieży albo zgubienia.

Źródło: Euronet, oprac. własne

Motyw