Mężczyzna w garniturze pracujący na laptopie, na którym widać arkusz kalkulacyjny z harmonogramem projektu.
LOKOWANIE PRODUKTU: THE:PROTOCOL

Nie tylko programiści mają pracę w IT. Zawodów jest więcej, niż przypuszczasz

4 minuty czytania
Komentarze

Praca w IT może kojarzyć się tylko z jednym, czyli samym programowaniem. To oczywiście całkiem logiczne rozumowanie, ale warto wiedzieć o tym, że samo IT to coś więcej, niż programowanie. W końcu sama nazwa oznacza, że mamy tutaj całokształt zagadnień związanych z… informacjami. IT to bowiem skrót od Information Technology, czyli „technika informatyczna”. Dla osób szukających pracy to ważna informacja, ponieważ mogą oni unikać zleceń związanych z IT, a to spory błąd.

Praca w IT to coś więcej, niż samo programowanie

Kobieta i mężczyzna sfotografowani z boku pracują na laptopach w kawiarni.
Fot. Pexels / Canva Studio

Dalej można spotkać się z myśleniem, że informatycy albo osoby pracujące w branży IT, to smutni panowie w grubych okularach i równie grubych swetrach, siedzący gdzieś w piwnicach. Oczywiście to wielce krzywdząca i stereotypowa opinia, ale na szczęście to także powoli zaczyna się zmieniać. Podobnie zresztą jak cała branża IT, która jest najprawdopodobniej jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Przecież komputery, aplikacje czy same usługi dostępne przez internet nie są dostępne dla wybranych, a stały się codziennością, z której korzystają praktycznie wszyscy.

Taki rozwój technologii wpływa także na sam rynek pracy, który również musi dostosować się do zmieniającego się świata. Oferty pracy IT są łatwe do znalezienia, ale też mogą być omijane przez wiele osób z prostego powodu – kojarzone są głównie z programowaniem. To oczywiście ma dużo sensu, ponieważ wśród osób pracujących w IT, programiści są często poszukiwani, ale nie tylko oni mogą wpasowywać się w „koszyczek” pod nazwą Praca w IT. W końcu wszystko, co związane jest z komputerami, ale i bazami danych czy ogólnie ich przetwarzaniem, może i jest przez wiele firm uznawane właśnie jako IT. I tutaj niekoniecznie potrzebne jest doświadczenie związane z umiejętnością programowania. Oczywiście to może być dodatkowym atutem w samy procesie rekrutacji, ale nie zawsze tak jest.

Zawody w IT, które nie wymagają programowania

Osoba pracująca na laptopie z zegarkiem na nadgarstku, obok notatnik i długopis.
fot. Depositphotos/mikali

Spójrzmy więc na kilka przykładów zawodów, które choć związane bezpośrednio lub pośrednio z IT, nie wymagają wcale umiejętności programowania. Jednym z nich będzie specjalista od SEO (Search Engine Optimization), a więc człowiek, którego zadaniem jest optymalizowanie stron interetowych tak, by te pojawiały się w wynikach wyszukiwania jak najwyżej. To oczywiście uproszczony opis tego, czym zajmuje się specjalista SEO, o czym zapewne pisał już niejeden blog IT, zajmujący się tematyką ruchu organicznego. W przypadku tej pracy nie jest wymagana zdolność programowania, ale już wiedza z zakresu działania algorytmów wyszukiwarek czy tego, jak działają słowa kluczowe, jest koniecznością. Wiele firm szuka osób znających się na SEO, ale nie brakuje też ofert skierowanych do tzw. Juniorów, czyli osób będących na początku swojej kariery zawodowej. Jeżeli więc ktoś posiada analityczny umysł, lubi wyzwania i jest gotów do ciągłego szkolenia się, praca jako specjalista SEO może być dla niego odpowiednia.

Zyskującym na popularności zawodem związanym z IT jest także Analityk Danych (Data Analyst). W tym przypadku umysł analityczny jest koniecznością, ponieważ ta praca polega na analizowaniu zbiorów danych, szukaniu w nich wzorców i wypatrywaniu trendów. Coraz więcej firm poszukuje analityków, którzy mają odpowiednie zdolności, pozwalające przewidywać niektóre wydarzenia, co oczywiście przekłada się później na przychody firmy. Programowanie nie jest tutaj wymagane, ale już znajomość programów do przetwarzania czy danych jak najbardziej.

Nie zapominajmy także o wszelkiego rodzaju administratorach systemów informatycznych, którzy czuwają nad tym, by w danej firmie wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku. Tutaj oprócz znajomości oprogramowania czy struktury sieciowej, konieczne mogą też być stalowe nerwy i zdolność pracy pod presją czasu. Czasem od szybkości działania takich administratorów sieci zależy być albo nie być danej firmy.

Graficzka pracuje przy biurku z użyciem tabletu graficznego, monitora, klawiatury i kółka barw.
Fot. Depositphotos Autor Wavebreakmedia

Zawody w IT, które nie wymagają programowania to także domena dla grafików i projektantów zajmujących się interfejsami graficznymi aplikacji. Tutaj wymagana jest dobra znajomość programów do obróbki graficznej, ale i tzw. „oko”. Nie każdy jest bowiem w stanie zaprojektować przejrzysty i dopasowany do siebie interfejs, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim użyteczny.

To tylko część z przykładów zawodów, które powiązane są z IT, a nie wymagają nauki programowania. Przecież nawet rozwój AI i samego Chat GPT sprawia, że pojawiają się nowe zawody, gdzie umiejętność programowania nie jest koniecznością. Nie warto więc się ograniczać, jeżeli szukamy pracy i przeglądać wszelkie ogłoszenia rekrutacyjne. Może się bowiem okazać, że wkroczymy do świata IT, choć nigdy nie sądziliśmy, że będziemy do niego pasować.

Lokowanie produktu: the:protocol

Motyw