Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, przyłożony do terminala płatniczego na stoliku, obok którego znajduje się filiżanka kawy

BLIK podsumował ostatni kwartał. Liczba transakcji zwala z nóg

2 minuty czytania
Komentarze

Polski Standard Płatności, operator BLIK-a, podsumował dane z trzeciego kwartału 2023 roku. Wspomniany system odnotował wzrosty we wszystkich kategoriach. Cały czas najczęściej używamy BLIK-a w internecie, lecz pozostałe zastosowania nie są zmarginalizowane.

BLIK – wyniki z trzeciego kwartału 2023

Od lipca do września bieżącego roku użytkownicy BLIK-a zrealizowali za jego pomocą 455 mln transakcji (+40% r/r) na łączną kwotę 63 mld zł. Licząc od początku roku, transakcji było 1,3 mld, a ich wartość to 171 mld zł. Pod koniec 2023 roku prawie 15 mln osób aktywnie korzysta z polskiego systemu płatności.

logo BLIK

W najlepszym dniu kwartału we wszystkich kanałach BLIKA (e-commerce, POS, P2P, ATM) odnotowano łącznie ponad 7 mln transakcji. Całkowita wartość płatności BLIKIEM wzrosła rok do roku o 47 proc. do 63 mld zł.

– czytamy w komunikacie na stronie BLIK-a.

Polski Standard Płatności chwali się, że BLIK pozostaje bezkonkurencyjny w e-commerce. W trzecim kwartale 2023 roku co druga transakcja we wspomnianym sektorze miała miejsce z wykorzystaniem wspomnianego systemu. W lipcu, sierpniu i wrześniu użytkownicy zapłacili BLIK-iem za zakupy online 227,9 mln razy (+28% r/r), a wartość tych transakcji wyniosła 31,2 mld zł (w Q3 2022 było to 22,1 mld zł). Średnia wartość pojedynczego zakupu wyniosła 137 zł.

W okresie wakacyjnym polscy konsumenci najczęściej płacili za pomocą naszego systemu na platformach typu marketplace i w sklepach odzieżowych online, gdzie średnie koszyki zakupowe wyniosły odpowiednio 121 zł i 219 zł. Przed nami najgorętszy okres zakupowy w roku i możemy spodziewać się, że BLIK pozostanie kluczowy dla wielu konsumentów ceniących sobie szybkość i wygodę.

– mówi Monika Król, wiceprezeska zarządu Polskiego Standardu Płatności.

Polacy przekonują się też do płacenia BLIK-iem w stacjonarnych sklepach. Liczba operacji przy użyciu wspomnianego systemu w tradycyjnych terminalach płatniczych w trzecim kwartale 2023 roku po raz pierwszy przekroczyła 100 mln. Ich wartość wyniosła 5,3 mld zł. Istotny wpływ na to miało zwiększające się zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi BLIK. W Q3 2023 odnotowano ich 37 mln, aż o 72% więcej, niż przed rokiem. Od uruchomienia tej usługi aktywowało ją już 2,4 mln osób i zapłacono za jej pomocą w 136 krajach świata.

Niemal 1/4 transakcji BLIK-iem stanowią przelewy na telefon. Coraz więcej osób realizuje też za pomocą wspomnianego systemu wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów. W Q3 2023 zrealizowano przy bankomatach 16,3 mln transakcji BLIK-iem, co daje wzrost rok ro roku prawie o 1/5. Średnia wartość pojedynczej transakcji to 664 zł.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Depositphotos/Simpson33