Allegro Pay - logo usługi. Jej użytkownicy mają negatywne o Allegro Pay opinie

Klienci wystawiają Allegro Pay opinie głównie negatywne. Rozwiewamy wątpliwości związane z BIK

5 minut czytania
Komentarze

Krążące na temat Allegro Pay opinie nie sugerują, że to jedna z najpopularniejszych w Polsce metod odroczenia płatności za zakupy. Usługa idealnie współgra z tysiącami produktów na Allegro, czyli definitywnie najpopularniejszym portalu aukcyjnym w naszym kraju. Sam korzystam z niej w szczególnych przypadkach, choć w 95% przypadków spełniam swoje zachcianki wtedy, gdy rzeczywiście mnie na nie stać. Konsumenci jednak obawiają się, że płatności odroczone moją negatywnie wpływać na ocenę punktową BIK, co jest ważne przy braniu większych kredytów (np. hipoteki na mieszkanie). Sprawdziliśmy więc, jak to jest z tym Allegro Pay.

Czym właściwie jest Allegro Pay?

Fot. Allegro

Allegro Pay to usługa, która pozwala na odroczenie płatności za zakupy od 200 złotych na co najmniej o 30 dni. Prosty przykład — zepsuł nam się telefon i potrzebujemy mieć nowy, najlepiej jak najszybciej się da. Nie przewidzieliśmy tego wydatku jednak w budżecie miesięcznym. Na szczęście, to żaden problem. Kupujemy taki smartfon do 2000 złotych z Allegro Pay, a płacimy za niego już po wypłacie, w ciągu 30 dni od zakupu urządzenia. Albo w ratach, bo i też istnieje taka możliwość.

No właśnie, raty. Kiedyś wyglądało to lepiej, bo jeżeli subskrybowaliście Allegro Smart (59,90 zł rocznie, darmowe przesyłki od zakupów za 45 złotych), to mogliście zakupić produkt nawet z trzema ratami 0%. Od 14 marca 2023 r. są to jednak tylko dwie raty 0% dla subskrybentów Allegro Smart, co nie jest już oczywiście tak atrakcyjne, jak trzy. Jednakże to wyjaśnia, dlaczego o Allegro Pay opinie były kiedyś bardziej entuzjastyczne. Istnieje możliwość zakupów nawet na 20 rat, ale RRSO wynosi tu już 29,41%. Dalej jednak zaleta jest taka, że tak długo jak macie wystarczający limit środków na Allegro Pay, zakupów możecie dokonać bez dodatkowych pytań o typ zatrudnienia.

Dlaczego o usłudze Allegro Pay opinie są przeważnie negatywne?

Fot. Allegro

Negatywne o Allegro Pay opinie krążą w związku z wysyłaniem informacji o kredytach do BIK (Biura Informacji Kredytowej). W bardzo podobnym tonie, jak ta poniżej, zostawiona pod artykułem na serwisie Czerwona Skarbonka.

Korzystałem i zlikwidowałem. Każdy zakup widoczny teraz w BIK. 14 kupionych przedmiotów, to 14 kredytów i jak pójdziecie do banku, to będziecie mieć taką zdolność, że głowa mała. Nie było wpisów w BIK do momentu aktualizacji dokumentu tożsamości na allegro. Wpisałem numer dowodu i od razu 14 monitów z BIK o zobowiązaniu kredytowym. Masakra jakaś. Kiedyś polecałem, teraz odradzam.

użytkownik o pseudonimie paju, komentarz na portalu Czerwona Skarbonka z 24.04.2023

Tutaj warto od razu odwołać się do najczęściej zadawanych pytań na temat korzystania z Allegro Pay, bo ono wiele wyjaśnia w kontekście powyższego komentarza.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 18 maja 2023, do baz zewnętrznych przekażemy wszystkie zawarte umowy o kredyt konsumencki oraz ewentualne opóźnienia w spłacie. Jeśli masz aktywną usługę Alerty BIK, możesz dostać powiadomienie.

Allegro Pay — najczęściej zadawane pytania

Co ważne, do BIK trafiają wyłącznie zakupy zrobione z Allegro Pay, a nie informacja o naszym limicie na zakupy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, pozwolę sobie tu zacytować inny komentarz z portalu Allegro Gadane, dotyczący odnotowywania tych płatności w BIK oraz zmian w scoringu. W komentarzu zaktualizowałem tylko cenę pakietu BIK, bo nie ma sensu powtarzać starych danych.

Zakupy odroczone o 30 dni z podobnego okresu są zbiorczo traktowane jako jedna umowa kredytowa (np. 3 zakupy po 100 zł w ciągu 5 dni będą jako jedno zobowiązanie za 300 zł). Zakupy indywidualne podzielone na raty są traktowane jako oddzielne umowy kredytowe. Wszystko jest odnotowywane w BIK.

Jeśli masz dużo otwartych zobowiązań (ważna jest kwota miesięcznych obciążeń) – to wtedy spada ocena. Jeśli spłacasz w terminie zobowiązanie — jest ono zamykane, a ocena rośnie. Nie ma się czego bać ani tym przejmować. Jedynie warto o to zadbać, gdy chcesz wziąć w danym miesiącu kredyt i będzie sprawdzana Twoja zdolność przez inną instytucję. Ważne żeby nie mieć wielu otwartych zobowiązań / łączna kwota rat nie była zbyt duża.

Polecam wykupienie dostępu do BIK — pakiet z 6 raportami kosztuje 129 zł na rok i wszystko widzisz od razu, wraz z alertami o nowych zobowiązaniach lub ich zamknięciu.

użytkownik o pseudonimie misiaczekmr, komentarz na Allegro Gadane

Mało tego, sam mam aktywne płatności w Allegro Pay, więc sprawdziłem, jak one wpływają na mój raport BIK (zlecony 15.11.2023). Możecie zobaczyć go poniżej, oczywiście, zasłoniłem numer PESEL.

Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Rzeczywiście, informacje o zobowiązaniach w Allegro Pay są tam widoczne, ale system nie generuje z nich oceny punktowej, a wskaźnik BIK mam podświetlony na zielono. Tak długo jak spłacacie swoje zobowiązania terminowo (jak na przykład ja zrobiłem z tym niesamowitym telewizorem za 1400 złotych), nie powinno być żadnych problemów z oceną Waszej zdolności kredytowej.

zdjęcie główne: Allegro

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.