Aplikacja BIK na smartfonie trzymanym w dłoni przez kobietę
LINKI AFILIACYJNE

Czy można mieć raport BIK za darmo? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

7 minut czytania
Komentarze

Czy istnieje możliwość pobrania raportu BIK za darmo? To zapewne często zadawane pytanie przez wszystkich, którym choć trochę bliska jest chęć ochrony swoich finansów. Tak naprawdę to podobne pytanie powinno paść u każdego użytkownika sieci czy bankowości elektronicznej. Raport BIK to bowiem coś, co pomoże zapewnić nam spokój ducha, a jednocześnie będzie kompleksową informacją na temat tego, co wiedzą o nas banki oraz instytucje finansowe.

Raport BIK – co to w ogóle jest?

Źródło: BIK

Zanim przejdziemy do tego, czy można mieć raport BIK za darmo, warto w ogóle wyjaśnić, czym jest sam BIK. To nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej (stąd skrót BIK), czyli przedsiębiorstwo, które zostało powołane przez Związek Banków Polskich. Głównym zadaniem BIK jest zbieranie informacji na temat historii kredytowej konsumentów, ale także i udostępniania takich informacji wszelkim instytucjom, które zajmują się pożyczaniem kapitału. Stąd też przy np. załatwianiu kredytu hipotecznego bank sprawdza naszą historię w BIK. Informacje, które znajdują się w BIK, są poniekąd wyznacznikiem naszej wiarygodności jako pożyczkobiorcy. Coraz więcej firm i instytucji zamawia raporty BIK na temat osób, które starają się o kredyt czy pożyczkę. Dlatego właśnie dobrze mieć wgląd w swój raport BIK, by mieć świadomość tego, jak wygląda nasza historia i jak będziemy oceniani.

Co zawiera raport BIK i czy jest on za darmo?

Fragment pokazujący raport BIK
Fot. Fragment raportu BIK

Raport BIK to nic innego, jak podsumowanie naszej historii kredytowej. W takim raporcie znajdziemy bowiem informacje o naszych kredytach czy pożyczkach, ale również o zakupach z odroczoną płatnością. W raporcie BIK znajduje się także nasza ocena punktowa, czyli tzw. scoring. To punktowe określenie tego, jak wywiązujemy się z podjętych zobowiązań kredytowych. Przyjmowana wartość od 0 do 100 punktów pomaga bankom czy instytucjom finansowym w podjęciu decyzji na temat tego czy przyznane zostaną nam środki. Mając wgląd w taki raport BIK, możemy sami zobaczyć naszą ocenę, a tym samym w razie konieczności popracować nad jej poprawą. To może być szczególnie istotne wtedy, kiedy zamierzamy starać się o przyznanie kredytu hipotecznego.

Raport BIK pozwala także na uzyskanie informacji czy ktoś pytał o nasze dane oraz czy przypadkiem nie zostały na nie zaciągnięte jakieś pożyczki, o których nie wiemy. To pozwoli nam więc zgłosić sprawę na policję i odezwać się do banku, by zacząć odkręcać sprawę. Taki raport BIK będzie więc też swojego rodzaju zabezpieczeniem przed próbą oszustwa, ponieważ po jego zamówieniu dostaniemy informację, jeżeli ktoś będzie chciał zaciągnąć pożyczkę na nasze dane. Dochodzimy teraz do kluczowego pytania, czyli czy można pobrać raport BIK za darmo?

Raport BIK za darmo, czyli koszty

Cennik przedstawiający warianty na raport BIK
Fot strona internetowa BIK

Nie ma możliwości pobrania raportu BIK za darmo, a przynajmniej jego pełnej wersji. To jednak nie oznacza, że nie warto go dla swojego bezpieczeństwa posiadać. BIK oferuje kilka wariantów takiego raportu, gdzie można skorzystać także z opcji dostawania alertów (powiadomień SMS), gdy ktoś będzie chciał złożyć wniosek na nasze dane. Tak prezentują się poszczególne opcje na raport BIK:

  • Raport BIK – 1 pełen raport BIK, cena 49 złotych
  • Raport BIK i alerty BIK – 1 pełen raport BIK oraz alerty BIK przez 12 miesięcy, cena 85 złotych
  • Pakiet BIK na rok – 6 raportów BIK oraz alerty BIK przez 12 miesięcy, cena 129 złotych

Jak więc widać, nie istnieje coś takiego, jak raport BIK za darmo, ale jego cena jest wyjątkowo atrakcyjna. Szczególnie wiedząc, co tak naprawdę oferuje nam taki raport. Czy warto więc szukać w ogóle frazy raport BIK za darmo, a może lepiej zapłacić? Odpowiedź jest prosta – lepiej zapłacić i mieć spokój ducha oraz wgląd w informacje, które mają o nas banki oraz instytucje finansowe. Istnieje jednak okrojona wersja raport BIK za darmo i można uzyskać do niej dostęp bez konieczności płacenia.

Raport BIK za darmo – jak uzyskać?

widok na skrzynkę do wysłania widaomości ze strony BIK
Fot strona internetowa BIK

Taki raport BIK za darmo można zamówić bezpośrednio w Biurze Informacji Kredytowej, choć warto wiedzieć, że nie będzie zawierał wszystkich informacji, które dostępne są w płatnej wersji. Będzie brakowało tam scoringu, czyli informacji na temat liczby uzyskanych przez nas punktów. Taki uzyskany raport BIK za darmo to kopia danych, z których korzysta Biuro Informacji Kredytowej do przygotowywania swoich zestawień. Znajdziemy w nim informacje o naszej aktywności kredytowej czy dotychczasowej historii. Warto jednak wiedzieć, że na raport BIK za darmo w tej właśnie formie przyjdzie nam poczekać nawet do 30 dni (w odróżnieniu od wersji płatnej, która przesyłana jest niemal natychmiast).

Tutaj też należy złożyć wniosek o wydanie raportu i można to zrobić, wysyłając wniosek na adres korespondencyjny BIK (Biuro Informacji Kredytowej S.A., ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa) lub przez stronę BIK.pl. Tutaj trzeba jednak najpierw założyć konto, a następnie po zalogowaniu się przejść na swój profil i wybrać ikonę koperty. Z dostępnych tam tematów rozmowy wybrać Inny temat i tam zgłosić wniosek. Ten powinien zawierać poniższe informacje.

  • Imię i nazwisko oraz numer PESEL
  • Serię, numer i rodzaj dokumentu tożsamości
  • Datę wniosku oraz adres korespondencyjny i e-mail

W treści warto powołać się na art. 15 RODO i poprosić o udostępnienie kopii danych. I jak wspomnieliśmy wyżej, taki raport BIK za darmo nie będzie pełną wersją i tym samym, co dostaniemy, wybierając opcję kupienia raportu.

Jak zamówić raport BIK?

instrukcja jak założyć konto na BIK ze strony internetowej pokazująca dwa warianty
Fot strona internetowa BIK

By zamówić raport BIK, należy założyć konto na portalu, co będzie wymagało także weryfikacji. Można ją przejść na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, gdzie trzeba będzie skorzystać z opcji Kod QR i zeskanować ten wyświetlający się na stronie BIK. Następnie sprawdzamy nasze dane i przekazujemy je do BIK, a później otrzymamy link aktywacyjny.

Drugą metodą będzie wykonanie przelewu na 1 zł, który musi zostać zrobiony z konta, gdzie są tylko nasze dane. Tutaj potrzebowali będziemy również dowodu osobistego, który posłuży nam do wypełnienia wniosku rejestracyjnego. Po jego uzupełnieniu będziemy musieli wykonać przelew na 1 zł na wskazane konto, a po jego zrobieniu, dostaniemy link aktywacyjny do naszego konta. W obu przypadkach tylko założenie konta będzie uprawniało nas do zgłoszenia się po raport BIK.

Następnie wybieramy jedną z interesujących nas opcji (Raport BIK lub wersje z alertami czy na rok), uiszczamy opłatę i otrzymujemy raport BIK, do którego dostęp będziemy mieli na portalu. Można go także pobrać w formie PDF, jeżeli ktoś ma taką potrzebę. Jak więc widać, można mieć raport BIK za darmo, ale za jego pełną i znacznie bardziej użyteczną wersję przyjdzie nam już zapłacić. I zdecydowanie warto to zrobić.

Źródło: BIK / opracowanie własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw