AI nie zabierze ci pracy, ale będziesz zarabiał mniej. Tak uważa niemal co czwarty polski pracodawca

4 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że AI nie zabierze nam pracy (zaczyna za to nas w niej podglądać), a przynajmniej nie wszystkim. Tak uważają pracodawcy z branży IT, o czym możemy przeczytać w raporcie „AI i rynek pracy w Polsce” przygotowanym przez Cpl Poland oraz portale Just Join IT i RocketJobs.pl. Większość pracodawców uważa jednak, że obecność AI zmieni rynek pracy i tym samym przyczyni się do obniżki wynagrodzeń na niektórych stanowiskach.

AI nie zabierze ci pracy, ale będziesz zarabiał mniej

Fot. Informacja prasowa

Wyżej wymieniony raport powstał na podstawie wypowiedzi od ponad 100 przedstawicieli firm oraz ponad 600 pracowników biurowych, więc wyniki z pewnością oddają nastroje panujące na rynku pracy. Większość pracowników (87 procent) uważa, że Sztuczna Inteligencja przyczyni się do powstania nowych rodzajów pracy, co zresztą już się dzieje. Zmianie ulegną też kompetencje, które będą wymagane od pracowników, bo przecież sposób komunikacji z AI ma wpływ na wynik jej pracy.

Fot. Informacja prasowa

Spora część pracowników biurowych (61 procent) uważa już teraz swój stopień wiedzy o AI jako doby, a 17 procent jako zaawansowany, ale z rozwiązań AI korzysta raptem 6 procent przebadanych.  W biznesie już 8,57 procent korzysta z AI, choć sam stan wiedzy na temat Sztucznej Inteligencji oceniany jest jako dobry przez mniejszą grupę (53 procent), niż wśród samych pracowników.

Fot. Informacja prasowa

Jednak co ważniejsze dla samych pracowników, co trzeci pracodawca uważa, że AI ich nie zastąpi, ale co czwarty nie wie, jak rewolucja związana z AI wpłynie na rozwój rynku pracy. Niewielka grupa (około 5 procent) uważa jednak, że AI będzie w stanie zastąpić część pracowników, a już niecałe 2 procent sądzi, że wydarzy się to jeszcze w tym roku. Część pracowników boi się tego, że zmiany związane z AI odbiją się na nich negatywnie (8 procent), ale ponad jedna piąta (21 procent) liczy na to, że AI przyniesie więcej zmian na dobre, niż złe.

Fot. Informacja prasowa

Pracownicy biurowi uważają, że najmocniej „oberwie” się takim zawodom jak tłumacz i copywriter (ponad 80 procent), grafikom (wystarczy spojrzeć na to, co ChatGPT z Dall-E już potrafi) i obsłudze klienta (ponad 65 proc.), obszarom związanym z obróbką zdjęć i analizą danych (ponad 55 proc.). Tylko 1,5 procent sądzi, że żaden obszar nie zostanie zastąpiony przez AI. A co z samymi płacami? 28 procent pracowników sądzi, że AI przyczyni się do spadku wynagrodzeń, a wręcz przeciwnie uważa 17 procent. Ponad połowa z przebadanych uważa, że wykorzystanie Sztucznej Inteligencji nic w tym zakresie nie zmieni. Pracodawcy są podobnego zdania, ponieważ 60 procent przewiduje, że AI nie wpłynie na poziom wynagrodzeń, ale i 23 procent uważa, że AI przyczyni się do spadku zarobków.

AI ma już istotny wpływ na rynek pracy i ma potencjał do dalszego kształtowania wynagrodzeń w przyszłości. Po pierwsze, automatyzacja pracy. AI i robotyka mogą zastąpić niektóre rutynowe i powtarzalne zadania, co może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników do wykonywania tych zadań. W rezultacie, niektóre stanowiska mogą ulec redukcji, co może wpłynąć na konkurencyjność na rynku pracy i obniżenie wynagrodzeń pracowników na tych stanowiskach. Po drugie, AI może pomagać w tworzeniu nowych miejsc pracy. Pracownicy, którzy zdobędą umiejętności związane z AI, będą bardziej konkurencyjni na rynku pracy, co może wpłynąć pozytywnie na wzrost ich wynagrodzeń. Programiści, inżynierowie ds. danych, analitycy danych i eksperci ds. uczenia maszynowego mogą już teraz cieszyć się wzrostem wynagrodzeń, ponieważ ich umiejętności są coraz bardziej cenne na rynku pracy.

Katarzyna Piotrowska, Country Managerka Cpl Poland

Źródło: Informacja prasowa

Dziękujemy, że dotarłeś do samego końca materiału! Jeżeli znajdziesz jeszcze dodatkowe 30 sekund – będziemy wdzięczni za wzięcie udziału w poniższej ankiecie. Redakcja Android.com.pl postanowiła wziął udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów i nie ukrywamy, że Twój głos oraz opinia będą dla nas niezwykle istotne. Z góry dziękujemy!

Motyw