Osoba korzystająca z komputera typu all-in-one z wyświetlaczem dotykowym, na ekranie widoczny dokument z fakturą, obok komputera leży telefon komórkowy, w tle roślina doniczkowa.

Nowe obowiązki dla płacących podatki w Polsce. Oto kiedy i kogo obejmie Krajowy System e-Faktur

2 minuty czytania
Komentarze

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku VAT z 16 czerwca 2023 roku. Wynika z niej, że Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy, a nie jedynie opcjonalny. Wiadomo, od kiedy podatnicy będą musieli na niego przejść.

Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy

Krajowy System e-Faktur działa od 1 stycznia 2022 roku, jednak dotychczas był jedynie opcjonalny. Obecnie można wystawiać faktury papierowe, elektroniczne, albo właśnie przez KSeF. W tej kwestii nastąpią jednak zmiany. Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy dla czynnych podatników VAT od 1 stycznia 2024 roku, a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku.

W dużym skrócie nowe przepisy sprawiają, że aby wystawiać i odbierać faktury, potrzebny będzie KSeF. Podatników czeka więc zakup odpowiedniego oprogramowania oraz wysiłek związany z dostosowaniem się do nowych regulacji. Za brak stosowania KSeF przewidywane są kary.

Cała sprawa ma jednak także pozytywne aspekty, a przynajmniej tak twierdzi Ministerstwo Finansów.

Wdrożenie KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe. Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację tych dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

– czytamy w komunikacie resortu finansów.

Krajowy System e-Faktur – korzyści dla podatników

Dzięki KSeF korygowanie faktur ma być szybsze i łatwiejsze. Poza tym podatnik występujący o zwrot VAT otrzyma go maksymalnie w ciągu 40 dni, a nie 60. Ta zmiana ma korzystnie wpłynąć na płynność finansową małych oraz średnich firm. Duplikaty faktur nie będą już konieczne, bo e-faktury w KSeF będą zawsze dostępne zarówno dla wystawcy, jak i odbiorcy. Wreszcie podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur.

źródło: MF, Business Insider, zdjęcie główne: Scott Graham/Unsplash

Motyw