Osoba w pomieszczeniu z zakrzywionym ekranem wyświetlającym wirtualny krajobraz górski odbijający się w jeziorze.
LINKI AFILIACYJNE

Akcje Apple wyraźnie w dół po zapowiedzi Vision Pro. Tim Cook rozczarował inwestorów

2 minuty czytania
Komentarze

W poniedziałek 5 czerwca podczas wydarzenia WWDC Apple zaprezentowało nowe urządzenie – Vision Pro. Nie spowodowało to jednak wzrostu kursu akcji firmy z nadgryzionym jabłkiem. Stało się wręcz przeciwnie.

Kurs Apple spada

W poniedziałek Apple oficjalnie pokazało Vision Pro. To pierwsze całkowicie nowe urządzenie firmy od wielu lat (pomijamy kolejne generacje i wersje doskonale znanych sprzętów, np. iPhone’ów). Jednym z elementów sprzętu, który zrobił niemałe wrażenie, jest cena.

Zestaw do rozszerzonej rzeczywistości od Apple został wyceniony na 3499 dolarów, co w bezpośrednim przeliczeniu daje ponad 14 600 złotych – i to przed podatkami. Finalna cena wynosi ponad 20 000 zł. To kilkukrotnie razy więcej, niż trzeba zapłacić za najdroższy zestaw AR od firmy Meta.

Jeśli ktoś spodziewał się wzrostu kursu akcji firmy z nadgryzionym jabłkiem po poniedziałkowej zapowiedzi nowego sprzętu, to musiał się mocno zdziwić. Apple nie tylko nie odnotowało wzrostu, ale kurs firmy wręcz spadł.

kurs apple
źródło: TradingView

Dlaczego tak się stało? Z jednej strony może chodzić o cenę produktu, przez którą nie będzie można powiedzieć, że jest on ogólnodostępny. Niektórzy analitycy zwracają też uwagę na to, że rynek wirtualnej czy też rozszerzonej rzeczywistości dopiero zaczyna się rozwijać. W przypadku komputerów osobistych urządzenia też dopiero po latach osiągnęły dużą popularność i pomogły Apple w finansowych sukcesach.

źródło: FXMAG, zdjęcie główne: Apple

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw