Elon Musk o pracy zdalnej. Miliarder twierdzi, że jest „moralnie niewłaściwa”

2 minuty czytania
Komentarze

Jeszcze niedawno Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, wyraził swoje obawy na temat systemu pracy zdalnej wśród zatrudnionych, będących częścią firm wchodzących na rynek pracy. Teraz opinię dotyczącą modelu pracy poza biurem wyraził Elon Musk. Oczywiście w swoim stylu.

Czeka nas koniec pracy zdalnej?

Słowa Altmana, CEO firmy odpowiedzialnej za ChatGPT, wywołały niemałe zainteresowanie. Dyrektor OpenAI i pasjonat sztucznej inteligencji ostatnio na konferencji zorganizowanej przez fintech Stripe, zakomunikował, że era pracy zdalnej, szczególnie dla osób pracujących w firmach startujących na rynku, się skończyła. Zaznaczył, że zwłaszcza w inicjalnej fazie projektów, zatrudnieni potrzebują czasu na integrację i wymianę myśli w zespole, a praca samodzielna, pozbawiona możliwości wspólnego rozwiązywania problemów, negatywnie wpływa na rozwój firmy.

Musk: To kwestia moralności

Oczywiście o ile Altman wypowiedział swoje zdanie w sposób poparty przykładami i niepozbawiony argumentacji, Elon Musk w ostatnim wywiadzie na CNBC wyraził swoją opinię w sposób bardziej… dosadny i emocjonalny.

People should get off the goddamn moral high horse with the work-from-home bulls***.

Elon Musk w wywiadzie dla CNBC

Możemy to przełożyć na: „Ludzie powinni skończyć z bzdurną moralną gadką o pracy z domu”. Przede wszystkim Musk zaznaczył właśnie, że jego zastrzeżenia w stosunku do wykonywania obowiązków poza biurem wykraczają poza kwestie produktywności i obejmują aspekty „moralne”. Określił pracę zdalną jako „moralnie złą” i „bzdurą”, argumentując, że jest niesprawiedliwa w stosunku do pracowników, którzy nie mogą pracować z domu.

Dodatkowo zaznaczył, że wierzy, że ludzie są zmuszeni do bycia bardziej produktywnymi, kiedy stawiają się osobiście w biurze i odniósł się do pracowników technologicznych jako do „klasy laptopowej mieszkającej w La-la-landzie”, mówiąc, że praca z domu jest hipokryzją, oczekując, że pracownicy usług będą nadal pojawiać się osobiście. Dostawcy żywności czy osoby wykonujące swoje obowiązki na budowach, nie mogą pracować z domu, więc pracownicy biurowi też nie powinni.

O tym, że Musk nie uznaje pracy zdalnej, dowiedzieliśmy się jednak wcale nie po wywiadzie dla CNBC. Już w czerwcu 2022 roku narzucił pracownikom Tesli surową politykę dotyczącą powrotu do biura, ostrzegając, że stracą pracę, jeśli odmówią. Po przejęciu Twittera, wprowadził podobne reguły dla zatrudnionych w tej firmie. Ale niewykluczone, że po przejęciu stanowisku CEO Twittera przez nową dyrektor generalną, zasady ulegną zmianie.

Źródło: The Verge, CNBC

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw