Osoba korzystająca z laptopa na drewnianym biurku w domowym biurze, na ekranie widoczna strona internetowa z grafiką rekina, obok laptopa szklanka wody i magazyn.

CEO Open AI: era pracy zdalnej się skończyła. I ma trochę racji

2 minuty czytania
Komentarze

Sam Altman, dyrektor generalny Open AI i twórca ChatGPT,  publicznie wypowiedział się na temat pozytywów wykonywania zawodowych obowiązków w biurze. Uważa, że ​​najgorszym błędem branży technologicznej było to, że każdy mógł przejść na model pracy zdalnej.

Czy to faktycznie koniec pracy zdalnej?

Na niedawnej konferencji irlandzko-amerykańskej firmy fintech Stripe, Altman podzielił się swoimi rozważaniami na temat technologii w przyszłości. Dyskusja dotyczyła niebezpieczeństw związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, ale także systemu pracy w firmach technologicznych. Altman stwierdził, że całkowita praca zdalna to nieudany eksperyment przeprowadzony w czasie pandemii. Nie były to pierwsze tego typu zdania wypowiedziane przez CEO Open AI, o czym świadczą jego Tweety zamieszczone m.in. w styczniu tego roku.

Altman wypowiadał się głównie o start-upach, w których, wg niego, praca zdalna zabija kreatywność. Sugerował, że jeśli firma jest w fazie inicjalnej projektowania produktu, zatrudnieni potrzebują czasu na interakcje w zespole. Założyciel Open AI zauważa, że ​​obecna technologia ułatwiająca pracę zdalną na pełnych obrotach i z wystarczającą efektywnością jeszcze nie istnieje, dlatego pracownicy nie powinni wykonywać swoich obowiązków z domu.

Myślę, że zdecydowanie jednym z najgorszych błędów branży technologicznej od dłuższego czasu było to, że wszyscy myśleli, że mogą na zawsze przejść na pracę zdalną, a startupy nie musiały być razem. Powiedziałbym, że eksperyment na tym się skończył, a technologia nie jest jeszcze wystarczająco dobra, aby ludzie mogli pracować w pełni zdalni na zawsze, szczególnie w startupach.

Sam Altman na konferencji Stripe

Zobacz też: Szukasz nowej pracy? Sprawdź co daje ci zostanie Data Scientist.

Altman: z rozwojem technologii wiąże się egzystencjalne ryzyko

Nie od dziś wiadomo, że Altman jest także orędownikiem odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji i jest świadomy zagrożeń płynących z jej niewłaściwego użycia. Na konferencji wypowiadał się także na ten temat, dodając, że AI trzeba traktować z „wyjątkową powagą”, ponieważ z rozwojem technologii może wiązać się „egzystencjalne ryzyko”. Podobne zdanie ma „ojciec chrzestny” sztucznej inteligencji, Geoffrey Hinton, który niedawno zrezygnował z pracy w Google i wyraził swoje obawy na temat skutków wyścigu prowadzonego przez największe firmy technologiczne na świecie.

Według portalu Reuters, Altman niedługo spotka się z wiceprezydentem USA Kamalą Harris, dyrektorem generalnym Microsoft Satyą Nadellą i szefem Google Sundarem Pichai w celu omówienia problemów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Źródło: India Today, Reuters

Motyw