Pracujesz zdalnie? Od dziś szef będzie mógł cię w domu zbadać alkomatem – przynajmniej w teorii

2 minuty czytania
Komentarze

We wtorek 21 lutego weszły w życie przepisy, na podstawie których pracodawcy mogą przeprowadzać kontrole trzeźwości pracowników. Co istotne, nowe regulacje prawne dotyczą nie tylko osób w zakładach pracy, ale też tych, którzy wykonują pracę zdalną. Jak w praktyce ma wyglądać sprawdzanie, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji?

Kontrole trzeźwości – oto uprawnienia pracodawców

Regulacje związane z kontrolami trzeźwości w miejscu pracy zostały wypracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i zapisane w Kodeksie Pracy. Nowe prawo przewiduje, że pracodawca może wprowadzić kontrole trzeźwości, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. Sprawdzanie stanu trzeźwości pracownika jest możliwe zarówno w siedzibie firmy, jak i w miejscu, gdzie pracownik wykonuje pracę zdalną.

To bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy, które mają zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. Regulacje powstały przy licznych konsultacjach ze stroną społeczną i odpowiadają na oczekiwania pracodawców.

– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do tej pory pracodawca nie mógł kazać pracownikowi dmuchać w alkomat. Mógł pozyskać informacje o stanie trzeźwości pracownika tylko za jego zgodą, ew. miał możliwość wezwania policji. Teraz pracodawca może samodzielnie zarządzić kontrolę, a w przypadku wykrycia, że pracownik jest nietrzeźwy, nie dopuścić go do wykonywania obowiązków. Jeśli jednak wynik badania będzie wskazywał na trzeźwość pracownika, to czas niedopuszczenia go do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności i należy się za to wynagrodzenie.

Nowe przepisy nie oznaczają, że pracodawca może zupełnie zaskoczyć pracowników kontrolami i przeprowadzać je w dowolny sposób. Po pierwsze, prawnicy wskazują, że pracodawcy powinni określić regulamin kontroli trzeźwości i to, jak ma wyglądać ta procedura. Z kolei komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje na to, że prewencyjne kontrole trzeźwości można przeprowadzać, o ile w przepisach wewnątrzzakładowych zawarto taką możliwość.

Po drugie, kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Nie jest doprecyzowane, co się za tym kryje, jednak prawnicy wskazują choćby, że wynik kontroli nie powinien być komentowany, a z procedury nie powinno być robione publiczne widowisko.

źródło: MRiPS, PAP MediaRoom, fot. Depositphotos/Jcomp

Motyw