Panele słoneczne na dachu pokrytym dachówką, pod niebieskim niebem.

Myślałeś nad założeniem fotowoltaiki? To dobry moment, możesz dostać nawet 31 tys. zł

2 minuty czytania
Komentarze

Rozpoczęła się kolejna odsłona programu Mój Prąd. Od czwartku 15 grudnia można składać wnioski o dofinansowanie. Skorzystają m.in. osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 31 tysięcy złotych – mogą na nią liczyć osoby, które poza wspomnianą fotowoltaiką postawią m.in. na magazyn ciepła i magazyn energii.

Program „Mój Prąd”. Oto co musisz wiedzieć

fot. Pixabay/Pexels

Nowa odsłona programu Mój Prąd stanowi kontynuację czwartej edycji tego przedsięwzięcia, która została przedłużona do 31 marca 2023 roku. Wnioski o dofinansowanie można składać od czwartku 15 grudnia.

Zacznijmy od dofinansowania dla wnioskodawców rozliczających się w systemach nett-billing oraz net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing. Maksymalna kwota dopłaty na samą mikroinstalację PV wynosi 6 tysięcy złotych (do 50% kosztów kwalifikowanych). W przypadku, gdy ktoś zgłosi się po dofinansowanie mikroinstalacji wraz z elementem dodatkowym, dopłata wyniesie:

  • do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
  • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł;

Z programu mogą skorzystać także wnioskodawcy rozliczający się w systemie net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd (w poprzednich naborach), pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing. Dotacje w takiej sytuacji wynoszą:

  • dla mikroinstalacji PV, dla której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy element wskazany w punktach poniżej, do 50% kosztów kwalifikowanych (wpisanych w wypłaconym już wniosku) nie więcej niż 3 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
  • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł;

Czytaj także: Fotowoltaika w Polsce – pojawił się nowy problem. Wcześniej nikt na to nie zwracał uwagi

Program „Mój Prąd”. Jak złożyć wniosek?

Żeby złożyć wniosek o dofinansowanie, trzeba przygotować elektroniczne wersje dokumentów wyszczególnionych na stronie programu. Następnie należy wejść na stronę z generatorem wniosków i zalogować się na niej. Z jej poziomu można złożyć wniosek o dofinansowanie. W razie problemów można skorzystać z instrukcji PDF.

źródło: gov.pl, fot. manfredxy

Motyw