Są miejsca na Ziemi, gdzie fotowoltaika jest jedynym źródłem energii elektrycznej. Często bywa tak, że są to miejsca, w których warunki nie są zbyt przyjazne. Dobrze wiedzą o tym, chociażby mieszkańcy Kanady. Nic więc dziwnego, że to właśnie tamtejsza firma SEI Logistic rozwiązała ten problem: oto przenośna instalacja fotowoltaiczna do zadań specjalnych, która nie wymaga montażu.
Przenośna instalacja fotowoltaiczna do zadań specjalnych, której niestraszny mróz
Zestaw taki musi być składany oraz zawierać akumulatory – nic nam po samej fotowoltaice, gdy Słońce już zajdzie. I oczywiście, same panele fotowoltaiczne w zimie radzą sobie świetnie. Ich sprawność jest wręcz wyjątkowo wysoka na mrozie. Wystarczą więc zmyślnie składane panele i problem z głowy? Niestety, to nie jest takie proste. A wszystko to przez akumulatory, które zimna wręcz nie znoszą.
Zobacz też: Fotowoltaika w Polsce – pojawił się nowy problem. Wcześniej nikt na to nie zwracał uwagi
Dlatego też przenośna instalacja fotowoltaiczna od SEI Logistic skupia się nie tyle na panelach, ile na magazynach energii. Te są przechowywany w specjalnym pojemniku. A dokładniej w zmodyfikowanej skrzyni wojskowej służącej do przechowywania pocisków rakietowych. Same skrzynie są porządnie zaizolowane oraz wyposażone w grzałki elektryczne.
Kiedy akumulatory są już pełne, to panele fotowoltaiczne zasilają grzałki, żeby utrzymać optymalną temperaturę. Kiedy Słońce zajdzie, to akumulatory same zasilają swoje ogrzewanie. I owszem, brzmi to, jak strata energii, jednak jest o wiele mniejsza, niż jakby pozwolić akumulatorom na wychłodzenie.
Cała konstrukcja została natomiast tak zaprojektowana, aby jej transport i rozłożenie był banalnie prosty – całość zmieszczono na przyczepce samochodowej. Oczywiście mróz to nie jedyny problem: przenośne panele są podatne na silne wiatry. Jednak ta konkretna przenośna instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana w taki sposób, żeby nawet mocne podmuchy nie robiły na niej większego wrażenia, co zostało sprawdzone w tunelu aerodynamicznym.
Źródło: PV-Magazine, Facebook