Mark Zuckerberg a szef Tesli

Meta zwalnia pracowników. Wyrzucono ponad 11 tys. ludzi

2 minuty czytania
Komentarze

O zwolnieniach w Meta mówiło się już od poniedziałku, aczkolwiek nikt nie spodziewał się redukcji etatów w takiej skali. Choć jest to niewątpliwie smutna wiadomość, pracownicy powinni być co najmniej zadowoleni z warunków, w jakich opuszczają korporację Marka Zuckerberga. Krótko mówiąc, mogło być znacznie, ale to znacznie gorzej.

Dlaczego Meta pozbywa się ludzi?

Na początek, liczby. Z firmy wypada 13% załogi (ok. 11 tysięcy ludzi), odpowiedzialnej nie tylko za rozwój Facebooka, ale i Reality Labs, skupiającego się na pracach nad metaverse oraz tworzeniem hełmów wirtualnej rzeczywistości z linii Quest, niegdyś sprzedawanych pod banderą marki Oculus. Tu warto zaznaczyć, że ostatnie dane z września 2022 roku mówią o prawie 87 tysiącach osób, które łącznie pracowały dla korporacji.

To jednak nie wszystko. Ucięte zostały budżety na dodatki dla pracowników i służbowe podróże. Pewne zespoły zostały przemodelowane w taki sposób, aby zwiększyć efektywność ich działania. Meta nie tylko zwalnia pracowników, ale też ogranicza zatrudnienie nowych do absolutnego minimum.

Meta Quest Pro
Meta Quest Pro to hełm wirtualnej rzeczywistości dla korporacji i biznesmenów

Jakie są powody tych decyzji? Przede wszystkim, Mark Zuckerberg liczył na to, że ludzie nieco dłużej pozostaną w domach. Dochody z zakupów internetowych spadły drastycznie, a wraz z nimi wpływy od reklamodawców. Gdy połączymy to z wątpliwymi inwestycjami w rozwój platformy Horizon Worlds, otrzymujemy następujące liczby.

Tylko w trzecim kwartale br., przychody w Meta spadły aż o 4%, zatrzymując się na wartości 27,71 mld dolarów. Ogromna większość z nich to właśnie wpływy z reklam na Facebooku, Instagramie i WhatsAppie, bo aż 27,24 mld dolarów. Wielkie straty odnotowuje oczywiście Reality Labs. Co z tego, że przychody tam wynoszą 285 mln dolarów, jeśli firma wydała aż 3,67 mld dolarów!

Meta sponsoruje 4 miesiące urlopu!

Nawet jeśli pracownicy tracą dostępy do wewnętrznych systemów korporacji niedługo po otrzymaniu wiadomości o zwolnieniu, ich sytuacja nie wygląda na szczęście aż tak źle. Meta oferuje konsultacje z przedstawicielami na temat zaistniałej sytuacji, a także solidny pakiet benefitów dla poszkodowanych.

Czy odprawa wysokości 16 tygodniowej pensji wygląda źle? Raczej nie. Podobnie jak dodatkowy bonus 2-tygodniowego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok w firmie, a także 6 miesięcy ubezpieczenia zdrowotnego dla rodziny beneficjenta. Całkiem rozsądny pakiet pożegnalny, który pozwala spokojne ułożenie sobie życia na nowo.

Choć takie warunki mają obowiązywać w Stanach Zjednoczonych, pozostałe oddziały firmy przewidują podobne atrakcje dla wszystkich dotkniętych zwolnieniami. Niemniej jednak te wydarzenia wyłącznie podkreślają, że w korporacji Marka Zuckerberga obecnie nie dzieje się najlepiej.

źródło: Meta

Motyw