Ceny prądu są w Polsce sztucznie podnoszone? Wpłynęła skarga na państwowych producentów energii

2 minuty czytania
Komentarze

Ceny prądu oraz energii w ujęciu ogólnym nieustannie budzą w Polsce duże emocje. Praktycznie wszyscy zauważają, że sytuacja jest zła – poszczególne grupy wskazują jednak różnych winowajców takiego stanu rzeczy. Jedni krytykują rząd za brak modernizacji systemu energetycznego kraju, przez co jesteśmy skazani na drogie surowce, inni próbują obarczyć winą Rosję, a nawet Unię Europejską. Ostatnio coraz częściej słychać też o problemie zawyżanych marż spółek energetycznych.

Jaki wpływ na ceny prądu mają państwowe spółki?

banknoty
fot. Alexander Grey/Unsplash

Spółka Energy Solution złożyła do UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez państwowe spółki. Chodzi o firmy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. Energy Solution zarzuca tym spółkom, że narzucają nadmiernie wygórowane marże oraz uczestniczą w zmowie cenowej. Według strony zawiadamiającej UOKiK wysokie ceny prądu nie odzwierciedlają średniej ceny węgla oraz kosztów uprawnień do emisji CO2.

W naszej opinii PGE i Enea wykorzystały swoją dominującą pozycję na rynku wytwarzania energii elektrycznej, oferując zakup tej energii z rażąco wygórowaną marżą. Możliwość zastosowania takiej marży wynikała ze struktury rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce – twierdzi przedstawiciel Energy Solution. Z wyliczeń spółki wynika, że krajowe zapotrzebowanie na węgiel do celów energetycznych generalnie pokrywa się z ilością wydobywanego surowca w Polsce.

Po co państwowe spółki miałyby zawyżać marże? Takie działanie wiąże się z osiąganiem zysków. Zdaniem Energy Solution, spółki mogą celowo zawyżać ceny hurtowe, odpowiednio zarządzając dostępnością mocy wytwórczej. Ostatnio została ona mocno ograniczona.

To kolejna sytuacja w ostatnim czasie, gdy podnoszony jest problem wysokich marż państwowych firm energetycznych. Posłowie opozycji, m.in. Paulina Hennig-Kloska i Marcin Kierwiński, zwracali uwagę, że rząd powinien przyjrzeć się marżom, które stosują państwowe spółki. Z kolei Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zapowiedział niedawno podatek związany z wysokimi marżami, lecz wyszczególnił w swojej wypowiedzi… zagraniczne korporacje.

źródło: GLOBEnergia/Energy Solution, PPR.pl, Demagog, Twitter, zdjęcie główne: kiwi thompson/Unsplash

Motyw