Rząd blokuje wiatraki, a to dzięki nim ceny energii właśnie mocno spadły

2 minuty czytania
Komentarze

Jak podał Instytut Jagielloński, 3 października ceny energii elektrycznej w Polsce wyniosły 503 zł/MWh i należały do najniższych w Europie. Udało się to osiągnąć dzięki silnemu wiatrowi i farmom wiatrowym. Zdaniem prezesa Instytutu Jagiellońskiego to właśnie odnawialna energia może być lekiem na drogi prąd.

Ceny energii elektrycznej w Polsce mogą być niskie? Tak, ale…

fot. Thomas Richter/Unsplash

Ostatnio regularnie informujemy was o możliwych podwyżkach cen prądu. Wiele wskazuje na to, że stawki za energię elektryczną mogą być rekordowe. To jednak przewidywania na przyszły rok dotyczące odbiorców indywidualnych. Jeśli popatrzymy na średnie ceny hurtowe energii elektrycznej, okazuje się, że sytuacja jest zupełnie inna.

3 października generacja z farm wiatrowych pokryła ponad 40% zapotrzebowania na prąd w Polsce w godzinach porannych i na 30-35% zapotrzebowania przez resztę dnia. Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego w komentarzu do tego wyniku zwraca uwagę, że ceny energii elektrycznej produkowanej w instalacjach OZE (np. w elektrowniach wiatrowych) są od trzech do pięciu razy niższe, niż ceny prądu pozyskanego z elektrowni węglowych lub gazowych.

To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Wszystko w rękach Sejmu – na uchwalenie czeka projekt, który uwolni na nowo rozwój najtańszej zielonej technologii, która dodatkowo sprawi, że Polska będzie niezależna energetycznie i bezpieczna – mówi Marcin Roszkowski.

Przypomnijmy – w 2016 roku weszła w życie ustawa, która określa minimalną odległość pomiędzy budynkami mieszkalnymi a elektrowniami wiatrowymi. To dziesięciokrotność wysokości tych instalacji. Przepisy okazały się na tyle rygorystyczne, że praktycznie wstrzymały nowe inwestycje w farmy wiatrowe. Zwolennicy liberalizacji prawa od lat apelują o zmiany, zwracając uwagę na to, że obecnie nowoczesne turbiny wiatrowe są na tyle ciche i bezpieczne, że nie muszą być oddalone od zabudowań na aż tak dużą odległość.

źródło: gramwzielone.pl, Biznes Alert, Instytut Jagielloński, zdjęcie główne: American Public Power Association/Unsplash

Motyw