ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10X przyczyna końca aplikacje i usługi microsoft

Te aplikacje i usługi Microsoft zostały ubite w 2021 roku – i bardzo dobrze

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft stara się wzbogacać doświadczenie użytkownika na każdym poziomie. Wiąże się to z wprowadzaniem nowych programów i kończeniem wsparcia dla starych. Te aplikacje i usługi Microsoft zostały w 2021 roku ubite – bardzo mnie to cieszy.

Zobacz także: Uważaj na aktualizacje Windowsa – mogą mocno namieszać!

Te aplikacje i usługi Microsoft zostały ubite

Windows 10X

Na temat tego systemu pisaliśmy wielokrotnie. Miała to być nowa, rewolucyjna platofrma. Najpierw Windows 10X i urządzenie, które miało być jego flagowym – Surface Neo zostały opóźnione. Co więcej, w międzyczasie Microsoft zmienił koncepcję i zaplanował, że wersja 10X będzie lekkim i prostym systemem. Jego zadaniem miała być rywalizacja z Chromebookami. Jednak potem dowiedzieliśmy się, że Surface Neo został anulowany lub ewentualnie przeniesiony w niewiadomą przyszłość. Z kolei Windows 10X zakończył nieoficjalny żywot w maju 2021 roku.

Windows 10X przyczyna końca aplikacje i usługi microsoft

„Zamiast wprowadzić na rynek produkt o nazwie Windows 10X w 2021 r., tak jak pierwotnie zamierzaliśmy, wykorzystujemy wnioski z naszej dotychczasowej podróży i przyspieszamy integrację kluczowej podstawowej technologii 10X z innymi częściami systemu Windows i produktami w firmie”.

– tak wówczas stwierdził Microsoft.

Ostatecznie, większość z funkcji Windowsa 10X trafiło do Windowsa 11, którego premiera odbyła się w październiku 2021 roku.

Edge Legacy

Microsoft Chromium Edge beta

Microsoft Edge w wersji Chromium zadebiutował na rynku 2 lata temu. Nie był on jednak od razu domyślną przeglądarką Windowsa. Nowy Edge pojawił się w systemie dopiero w aktualizacji Windows 10 w kwietniu 2021 r. Microsoft nie spieszył się, aby wdrożyć ją jako kompletny zamiennik dla starszej wersji Edge’a. Z kolei w marcu 2021 roku gigant z Redmond oficjalnie zakończył wsparcie dla Edge Legacy.

To był bardzo dobry krok, ponieważ nowy Microsoft Edge jest po prostu świetny. W tym momencie mogę śmiało stwierdzić, że to najlepsza przeglądarka na rynku. Oczywiście, w pewnych kwestiach Microsoft trochę przesadza. Gigant niepotrzebnie próbuje zmusić użytkowników do korzystania z Edge.

Skype dla Biznesu

skype teams microsoft huawei sklep play hms appgallery

Microsoft ogłosił koniec Skype for Business w 2019 roku. Zrobiono to, aby dać organizacjom wystarczająco dużo czasu na przejście na inne aplikacje np. Teams. 31 lipca 2021 r. gigant z Redmond wycofał usługę Skype dla firm Online. Wiele przedsiębiorstw z pewnością przeszło do bardzo popularnego Microsoft Teams.

Funkcja osi czasu

Funkcja osi czasu w systemie Windows jest nadal technicznie dostępna, ale Microsoft usunął jej podstawową funkcjonalność. Oś czasu utraciła możliwość synchronizacji między urządzeniami w lipcu 2021 r. Dotyczy to osób z kontami Microsoft. Przyznam, że nie odczułem jej braku. Synchronizacja osi czasu na niektórych urządzeniach wymagała Cortany, która w Polsce i tak nie była dostępna.  Aplikacje na iOS i Androida dla Cortany zostały wycofane, przez co oś czasu jest mniej przydatna. Koniec mobilnych aplikacji Cortana prawdopodobnie spowodował, że Microsoft zaprzestał synchronizacji osi czasu na różnych urządzeniach.

Źródło: windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy