ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ważny update Windows 10 Update

[SPT #190] Uważaj na aktualizacje Windowsa! Mogą mocno namieszać

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

2021 rok dobiegł końca, a największą frajdę dostarczyła mi premiera Windowsa 11. Jestem ciekaw, czym zaskoczy mnie już trwający rok 2022. Oby tylko pandemia COVID dobiegła końca. Tak czy owak, podsumujmy ostatni tydzień w kolejnej odsłonie SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Netflix ma nowy hit. Ta beznadziejna Czerwona Nota w końcu została zdetronizowana. Kilku czytelników nie zgadza się, że ten film to 3000 pustych kalorii. Jednak naciągane dowcipy i polski dubbing sprawiają, że miałem ochotę wyłączyć film po 5 minutach. Całe szczęście numerem jeden jest teraz „Nie patrz w górę”. Znajdziemy tu gwiazdorską obsadę i tematykę na czasie. Wszystko to okraszone dawką humoru. Jest to lepsza pozycja niż poprzedni hit Netflixa.

Kolejne nowości w Edge. Przeglądarka Microsoftu ma jedynie 4% udziału w rynku. To niewielkie osiągnięcie i przepaść jaka dzieli ją do pierwszego Chrome (około 65% udziału w rynku). Jednak Edge ma naprawdę bogatą ofertę dla każdego użytkownika. Ostatnio w wersji beta pojawiła się obsługa kanału RSS dla skondensowania newsów. Ponadto, Microsoft ulepszył funkcję Web Capture, czyli tworzenia zrzutów ekranów stron internetowych. Od teraz będzie można skorzystać z opcji także w przypadku plików PDF.

Pierwszy sklep bezobsługowy Żabki w nowym modelu. Sklep w sklepie to zupełnie nowy pomysł Żabki, aby poszerzyć liczbę klientów. Pierwsza Żabka Nano została otwarta w środku Decathlona w Piasecznie. Co ciekawe, firma otworzyła od czerwca już kilkanaście bezobsługowych placówek, ale sklep w sklepie to zupełna nowość. W obiekcie zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania w tym uczenie maszynowe i algorytmy. System samodzielnie rozpozna, co klient zdjął z półki i ile ma zapłacić. Chętnie skorzystam z takiej formy robienia zakupów.

Krytyka

Uwaga na aktualizacje Windowsa. W Windows Update znajdziemy najważniejsze łatki na system operacyjny Microsoftu. Znajdą się tu comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń, a także coroczne aktualizacje funkcji. Jednak w zaawansowanych opcjach można zobaczyć dodatkowe łatki, które pochodzą od producentów sprzętu np. Intela. W tym obszarze należy mieć się na baczności. Istnieją szanse, że pobierzesz update, który może namieszać na Twoim systemie. Tak się stało z moją aktualizacją od Intela. Pojawiła się w opcjonalnych aktualizacjach jako najnowsza, a potem okazało się, że ekran miał problemy z wyświetlaniem treści.

Obszerne regulaminy portali internetowych. Portal Visual Capitalist pokazał dane dotyczące ile minut potrzeba na przeczytanie regulaminów popularnych portali i usługodawców. Liczby te robią wrażenie i potwierdzają, że treść postanowień jest często bardzo obszerna. Niechlubnym rekordzistą jest tutaj Microsoft z wynikiem aż 63,5 minut. Co ciekawe, na liście najlepiej wypadł Instagram z wynikiem 9,97 minut. Nic dziwnego, że aż 97% w wieku od 18 do 34 lat akceptuje regulaminy bez ich czytania. Jesteście też w tej grupie?

Sprawdź najnowsze wpisy