Windows 10X przyczyna końca aplikacje i usługi microsoft

To koniec, Windows 10X nie ujrzy światła dziennego – co dalej z projektem Microsoftu?

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Microsoft, mimo że Windows stoi na niezagrożonej pozycji, wciąż musi odpierać ataki. Nie da się ukryć, że Windows 10 stał się ogromnym systemem operacyjnym. Nie zawsze odnajduje się on w nowych realiach, gdzie docenia się prostotę (patrz: Chrome OS). Rolę uproszczonego i lekkiego systemu miał przyjąć Windows 10X, ale okazuje się, że nastał jego koniec. Wiele wskazuje na to, że Microsoft poddał się przy tworzeniu tego oprogramowania i projekt pośrednio ma trafić do kosza.

Windows 10X zapowiadał się świetnie, więc Microsoft uznał, że to jego koniec

Windows 10X bez win32

Projekt, który dodajmy, że był na zaawansowanym etapie i Windows 10X mogliśmy już obejrzeć w akcji. Z pewnością plany Microsoftu nie uwzględniały pandemii, które podawane są za główną przeszkodę w tworzeniu lekkiego systemu. Ciągłe opóźnienia i zmiany koncepcyjne nie pomagały. Tym samym ostatecznie Windows 10X nie ujrzy światła dziennego w tym roku, jak zapowiadano, ale też nieoficjalnie mówi się, że nigdy nie trafi do sprzedaży. Powód ma być prosty – stworzone rozwiązania nie spełniały oczekiwań. Osoby odpowiedzialne za rozwój Windows 10X teraz pracują nad Windowsem 10. To poniekąd może oznaczać przeniesienie wybranych rozwiązań właśnie do głównego systemu.

Zobacz też: Nowa aktualizacja Windowsa 10 pozbędzie się ikon, które pamiętają Windowsa 95.

Czy będziemy tęsknić? Poniekąd tak, bo początkowe założenia Windowsa 10X z Surface Duo i Neo były bardzo ciekawe. Jednak koncepcja się zmieniała, zrezygnowano ze wsparcia dla dodatkowych ekranów i ostatecznie projekt prawdopodobnie stracił sens. Tym sposobem nie pozostaje nam nic innego, jak wyczekiwać nowych funkcji w bazowym Windowsie i domyślać się, czy były one tworzone z przeznaczeniem dla Windowsa 10X.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy