ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Co to pegasus

Co to Pegasus i jak działa? System inwigilacji, który namieszał na polskiej scenie politycznej

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Artykuły

Ostatnio o szpiegowaniu najwięcej mówiło się w przypadku Huawei. Mało tego idealnie temat wpisywał się w polską politykę, ponieważ jak się okazywało polscy politycy wyjątkowo lubili właśnie smartfony od wspomnianego producenta. Huawei to już odgrzewany kotlet w przypadku szpiegowania. Teraz dochodzi do innej jeszcze sprawy. Pojawiają się coraz więcej nagłówków z aferą inwigilacyjną dotyczącą Pegasusa. Scena polityczny ożywiła się za sprawą systemu do inwigilacji. Ofiarą padła opozycja, która rzekomo miała być podsłuchiwana. Co to Pegasus i jak działa tajemniczy system do szpiegowania? Nawet nie wiesz, jak łatwo zainfekować Twój telefon i przejąć kontrolę nad kluczowymi opcjami. Dlatego warto znać mechanizm, aby wyrobić sobie odpowiedni system zachowawczy i reagować w odpowiednich sytuacjach, bo czasu zazwyczaj jest naprawdę mało. 

Co to Pegasus? Czy to ta stara konsola? Otóż nie.

Szyfr
Źródło: madartzgraphics from pixaby

Dla pewnej kategorii wiekowej może kojarzyć się jeszcze Pegasus jako konsola do gier wideo. Jednak nie o takiej przyjemności tutaj mowa. Otóż Pegasus, to  oprogramowanie szpiegujące. Zostało ono stworzone głównie z myślą o systemach mobilnych takich jak Android oraz iOS od Apple’a. Twórcą jest izraelska firma NSO Group. 

Zobacz także: Nie żyje John McAfee – twórca pierwszego komercyjnego antywirusa

Jak działa Pegasus?

Co to Pegasus?
Źródło: Pavlofox from pixaby

Są trzy metody, które umożliwiają infekowanie smartfona. Najczęściej używana metoda to wysłanie linku za pośrednictwem poczty elektronicznej. Co się dzieje w momencie otwarcia linku? Wtedy dochodzi do parowania urządzenia oraz serwera. To już etap infekowania Twojego sprzętu. Inną metodą jest komunikator internetowy. Tutaj nie trzeba otwierać żadnego linku. Tutaj wystarczy jedynie go wyświetlić. Ostatnia metoda polega na połączeniu telefonicznym. W tym przypadku odebranie połączenia również nie nie jest konieczne, aby doszło do instalacji Pegasusa. Przesłanie sygnału już załatwia sprawę. Apple zapewnia, że jedna z aktualizacji pozwoliła na załatanie luki w zabezpieczeniach, która pozwalała na spustoszenie Pegasusa. Po tym jak system zostanie zainfekowany, oprogramowanie dostaje dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Bez problemu może posługiwać się lokalizacją, połączeniami i … rejestrem dźwięku. Ta ostatnia możliwość pozwala właśnie na podsłuchiwanie. Ma również wgląd we wszystkie dane jakie są przesyłane za pośrednictwem internetu – zwłaszcza przez komunikatory. 

Zobacz także: Jeden antywirus, by wszystkimi rządzić – Norton i Avast łączą siły

Pegasus pojawia się w Polsce

Flaga
Źródło: kaboompics from pixaby

Po raz pierwszy zarejestrowano działalność Pegasusa w 2018 roku. Citizen Lab informowało o użytkowniku ORZELBIALY. Przyczyniał się do rozprzestrzeniania Pegasusa. W tym celu wykorzystywał najpopularniejsze sieci komórkowe. W tym miejscu warto podkreślić, że Pegasus nie wymaga zgody od operatora. 

Pierwsze pogłoski o Pegasusie w polskiej polityce

Co to Pegasus
Źródło: viarami from pixaby

Obecnie w kraju pojawiają się podejrzenia podsłuchiwania kilku polityków opozycji. Rozchodzi się przede wszystkim o nielegalność zastosowania Pegasusa oraz złamanie zabezpieczeń. Na chwilę obecną powoływana jest komisja, która ma się zająć całą sytuacją i wyjaśnić sprawę.  Najwyższa Izba Kontroli zapowiada już swoje działania w tym zakresie. Pozostaje na razie jedynie czekać. 

Zobacz także: Po co Ci inne antywirusowe programy? Microsoft Defender jest najlepszy

Pobierz Microsoft Defender Endpoint z Google Play! 

Co to Pegasus? Jak działa? To pytania, które ostatnio pojawiają się całkiem często za sprawą nagłaśniania sprawy podsłuchowej przez media. System inwigilacji pozwala na przejęcie niemalże pełnej kontroli nad telefonem i mieć możliwość nagrywania wszystkiego, co dzieje się dookoła telefonu.  To zostało wykorzystane w celu nagrania polityków opozycji, co obecnie jest wyjaśniane i jak każde wydarzenie, dzieli polską scenę polityczną, podkręcając tym samym atmosferę i emocje, bo w końcu tym karmi się polityka. Warto znać kilka faktów dotyczących działania, bo czasami sama świadomość tego, jak działa konkretna metoda szpiegowania pozwala zachować większą czujność. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Vintagelee from pixaby 

Sprawdź najnowsze wpisy