Innowacje fotograficzne od OPPO

OPPO po raz kolejny odmienia mobilną fotografię – poznaj najnowsze technologie firmy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Artykuły

Ktoś kiedyś powiedział, że najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze przy sobie. Idealnie do tej definicji pasuje smartfon. Nic więc dziwnego, że producenci walczą od lat na tym polu o palmę pierwszeństwa. Wiele wskazuje na to, że pałeczkę może przejąć OPPO. Producent podczas wydarzenia o nazwie 2021 OPPO Future Imaging Technology zaprezentował wiele rozwiązań, które śmiało można nazwać przyszłością mobilnej fotografii. 

Innowacje fotograficzne od OPPO

Innowacje fotograficzne od OPPO

Rozwiązania producenta można rozbić na dwie główne grupy: sprzętowe i programowe. To właśnie składowe tych dwóch  elementów zwykle przekładają się na sukces mobilnej fotografii. Często bowiem jest tak, że smartfony różnych producentów z tym samym czujnikiem dają zupełnie różny efekt. Przyjrzyjmy się więc po kolei każdej nowości od OPPO.

Sensor RGBW

Innowacje fotograficzne od OPPO

Cechuje się on zwiększoną światłoczułością i lepszym odwzorowaniem kolorów. Ten pierwszy parametr poprawiono dzięki wprowadzeniu dodatkowych białych subpikseli — czyli opisanych jako W. Dodatkowo dochodzi jeszcze łączenie 4 pikseli w 1, które jest znaną i efektywną metodą poprawy jakości fotografii mobilnej. Dzięki temu nowy czujnik pozwala na przechwytywanie 60% więcej światła niż czujniki poprzedniej generacji, przy jednoczesnej redukcji szumów sięgającej nawet 35%. To oznacza, że zdjęcia nocne będą wyglądały naprawdę zjawiskowo nawet bez statywu i długiego czasu ekspozycji. 

Zobacz też: Oppo Watch 2 oficjalnie zaprezentowany – to będzie prawdziwy hit wśród smartwatchy

Znacznej poprawie uległ także sam kontroler czujnika. Może on wydobyć jeszcze więcej danych w krótszym czasie dzięki wyższej mocy obliczeniowej, oraz nowemu algorytmowi. Dzięki temu jest on w stanie jeszcze lepiej oddać kolory i zapobiegać artefaktom i szumom. Dodatkowo producent wykorzystał technologię DTI polegającą na izolacji pikseli — to natomiast zapobiega wszelkiej maści zakłóceniom z sąsiednich czujników. 

Nowe moduły aparatów

Innowacje fotograficzne od OPPO

Aparat to nie tylko matryca, ale także optyka i to, co trzyma te elementy w kupie. W przypadku modułów z zoomem optycznym i mechaniczną stabilizacją obrazu jest to o wiele więcej, niż tylko obudowa. Dlatego też warto pochylić się nad nowym modułem OPPO, który oferuje zoom optyczny 85-200 mm i wspiera superpłynne przybliżenia dzięki zastosowaniu tunelowego czujnika magnetooporowego (czujnik TMR) pozwala soczewkom w module aparatu poruszać się z większą stabilnością i precyzją. Producent przy okazji zastosował zarówno soczewki szklane, jak i te z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zoptymalizował zalety obydwu rozwiązań, ograniczając do minimum ich wady. Dzięki temu moduł aparatu jest w stanie wykonywać zarówno zdjęcia krajobrazów, jak i portretowe — i to bez konieczności kadrowania. Dodatkowo technologia ta pozwala uniknąć typowych problemów, takich jak: wartości skokowe, niedokładność balansu bieli lub zniekształcenie kolorów, które mogą wystąpić w konwencjonalnych systemach zoomu. 

Zobacz też: Nowa generacja technologii ładowania Flash od OPPO zaprezentowana

 Moduł dostał także pięcioosiowy system stabilizacji optycznej (OIS). Ten umożliwia procesorowi systemowemu gromadzenie danych o ruchu z żyroskopu. Po ich przetworzeniu służą one do kompensowania ruchów dwóch ruchomych elementów: obiektywu i czujnika obrazu, które są poruszane przez układy z łożyskami kulkowymi i stop z pamięcią kształtu. Dzięki temu OPPO uzyskało trzykrotnie większy kąt stabilizacji, niż w przypadku tradycyjnej technologii OIS spotykanej w smartfonach. Przy okazji oferuje on wydajność kompensacji drgań wyższą o nawet o 65%. Pięcioosiowy OIS OPPO zostanie wprowadzony na rynek w produktach OPPO od pierwszego kwartału 2022 roku.

Aparat pod ekranem

Innowacje fotograficzne od OPPO

Producent nie zapomniał także o przednim oczku aparatu. Chce jednak, żebyśmy my o nim nie pamiętali — przynajmniej dopóki nie będzie nam potrzebny. Dlatego też zaprezentował nową generację aparatu ukrytego pod ekranem. To jednak wymaga współpracy zarówno aparatu, jak i wyświetlacza. Dzięki nowatorskiej geometrii pikseli OPPO jest w stanie zapewnić ich zagęszczenie nawet na poziomie 400 PPI nad aparatem. Przy czym odchylenie jasności w tym miejscu wynosi zaledwie 2%, więc jest praktycznie niezauważalne. 

Zobacz też: Magnetyczne ładowanie od OPPO w drodze — tym razem będzie spokojniej

W działaniu samego aparatu nieoceniony okaże się zestaw algorytmów obrazowania AI. Ten zapewnia redukcję dyfrakcji, antykondensację, HDR i AWB. Biorąc pod uwagę, że aparat jest ukryty za gęstą siecią źródeł światła, dopieszczenie tych elementów jest kluczowe dla jego wysokiej jakości działania. 

Źródło: OPPO

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy