oppo flash nowa generacja

Nowa generacja technologii ładowania Flash od OPPO zaprezentowana

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Nowa generacja technologii ładowania Flash od OPPO została oficjalnie zaprezentowana. W ramach specjalnego wydarzenia OPPO Flash Charge Open Day What’s Next for Flash Charging? firma podzieliła się swoimi osiągnięciami z badań nad szybkim ładowaniem. Ma być ono szybsze, bezpieczniejsze, a także bardziej… inteligentne.

Nowa generacja ładowania OPPO Flash — bezpieczeństwo

oppo flash nowa generacja

Bezpieczeństwo technologii VOOC Flash Charge ma poprawić pięcioczęściowy system ochrony wprowadzony przez OPPO. Składają się na niego:

  • Bezpiecznik o niższej impedancji, który może zadziałać natychmiast w przypadku przeciążenia prądem elektrycznym lub innej nieprawidłowości. Akumulator jest chroniony poprzez fizyczne odizolowanie go od zasilania.
  • Przełączniki azotku galu (GaN), które OPPO zastosowało po raz pierwszy, mają mieć taką samą funkcjonalność jak tradycyjne krzemowe przełączniki MOSFET, ale jednocześnie zajmować mniejszą powierzchnię.
  • Wewnętrzna, szeregowa konstrukcja dwuogniwowa. Dzięki niej mimo obniżenia natężenia prądu i zmniejszenia wytwarzania ciepła dostarczana jest taka sama moc. Konstrukcja łączy podwójne ogniwa w jednej strukturze. Pozwala to zwiększyć pojemność akumulatora o min. 5% przy zachowaniu tego samego rozmiaru baterii.
  • Chip bezpieczeństwa (oryg. Battery Safety Detection Chip) to autorskie rozwiązanie od OPPO, które potrafi wykryć, czy bateria ucierpiała przez fizyczne uszkodzenie. Technologia wykorzystuje algorytmy AI. Rozwiązanie rozpoznaje spadki napięcia w czasie rzeczywistym i podejmuje odpowiednie działania.
  • Kompozytowy kolektor prądu (oryg. Composite Current Collector) – bateria wykorzystuje materiał umieszczony pomiędzy dwoma warstwami aluminium, w przeciwieństwie do typowych konstrukcji opartych wyłącznie na aluminium. Struktura jest pokrywana dodatkowym materiałem ochronnym. Efektem jest pięciowarstwowa kompozytowa struktura kolektora prądu. Zabezpiecza to baterię przed zwarciami spowodowanymi zewnętrznymi czynnikami.

Nowa generacja OPPO Flash to lepsza wydajność akumulatorów

oppo flash nowa generacja

Nowa technologia inteligentnego ładowania od OPPO ma utrzymać prędkość ładowania w możliwe najbezpieczniejszym zakresie. Może to zabezpieczyć baterię przed przedwczesnym starzeniem się. Przy prędkości 65W SuperVOOC technologia potrafi utrzymać pojemność baterii do 80% pierwotnej pojemności po 1500 cyklach ładowania. W określonych sytuacjach szybkość ładowania może być zwiększona przy wykorzystaniu chwilowej maksymalnej mocy, która nie zaszkodzi akumulatorowi w danym momencie. W przypadku 65W SuperVOOC, prędkość może ulec zwiększeniu o około 20%, umożliwiając w miarę potrzeb pełne naładowanie baterii 4500mAh w 30 minut — twierdzi OPPO.

Rozwój technologii OPPO VOOC Flash Charge opiera się na innowacjach w całym systemie szybkiego ładowania, który obejmuje adapter ładowania, kabel ładujący, PMIC i baterię. Niezależnie od tego, czy wybieramy ładowanie bezprzewodowe czy przewodowe, technologia VOOC Flash Charge jest teraz w stanie zaspokoić szeroki zakres potrzeb, jeśli chodzi o ładowanie urządzeń elektronicznych, nawet w najbardziej wymagających warunkach — mówi Jeff Zhang, Chief Scientist of OPPO VOOC Flash Charge.

Badania OPPO nad ładowaniem akumulatorów w ekstremalnych warunkach

oppo flash nowa generacja

Oprócz wprowadzania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i wydajność ładowania OPPO bada również sposoby optymalizacji szybkiego ładowania w ekstremalnych warunkach. Przykład? Ładowanie akumulatora litowo-jonowego jest bardzo utrudnione w niskich temperaturach. Łatwo o zwarcie. Rozwiązanie opracowane przez OPPO dzięki inteligentnym algorytmom może jednak zwiększyć temperaturę akumulatora przed rozpoczęciem ładowania. Testy OPPO wykazały, że bateria mająca -20℃ może w kilkadziesiąt sekund zwiększyć swoją temperaturę do 10℃. To pozwala już na normalne uzupełnienie energii w akumulatorze.

Czytaj także: Tanie smartfony z termowizją mogą stać się faktem – dojdzie kolejne oczko aparatu?

Technologia VOOC Flash Charge zadebiutowała w 2014 roku. Do 30 czerwca 2021 roku OPPO zgłosiło ponad 3000 patentów związanych z technologią szybkiego ładowania. Sama technologia VOOC Flash Charge jest dostępna w ponad 30 urządzeniach i korzysta z niej 195 mln osób na całym świecie. W tym roku OPPO wprowadziło Inicjatywę Flash, wprowadzając swoją opatentowaną technologię do samochodów, przestrzeni publicznych i chipów.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy