PORTAL łączący Lublin i Wilno

Z Polski na Litwę portalem – niesamowita instalacja łączy Lublin i Wilno

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Artykuły

Internet łączy ludzi, jednak robi to przez bufor naszych domowych urządzeń. Nie traktujemy świata wirtualnego tak, jak rzeczywistego. Rozmowa na kamerce nigdy nie jest tym samym, czym spotkanie kogoś twarzą w twarz na ulicy. I może to dobrze, ponieważ to właśnie dzięki temu wciąż chcemy wychodzić na zewnątrz i spotykać innych, często obcych ludzi. I, mimo że świat jest teraz globalną wioską i natrafienie na kogoś innej narodowości lub rasy podczas zwykłego wyjścia rano po bułki nie jest niczym niezwykłym, tak pandemia znacznie ograniczyła możliwości swobodnego podróżowania.

PORTAL łączący Lublin i Wilno

W polskim Lublinie i w litewskim Wilnie stanęły dwa Portale, które łączą te kraje. Możemy więc, idąc przez deptak na Placu Litewskim spojrzeć w twarz przechodniom, którzy przemierzają wileńskie ulice. Sam autor inicjatywy, Benediktas Gylys, prezes fundacji noszącej jego imię podsumował całą inicjatywę:

To była długa podróż, więc po 5 latach witamy w PORTALU, gdzie stolica Litwy, Wilno i Lublin w Polsce stały się pierwszymi dwoma miastami, które połączyły się poprzez wirtualny most! PORTAL, który narodził się w Wilnie na Litwie, jest akceleratorem społeczności nowej fali, mającym na celu zbliżenie ludzi różnych kultur i zachęcenie ich do przemyślenia poczucia i znaczenia jedności.

PORTAL jest zaproszeniem do poszerzenia naszego kręgu współczucia, do doświadczenia różnych kultur i do objęcia otaczającego nas świata. PORTAL wnosi nowe podejście do jedności, szczególnie ważne w czasach takich jak obecne, kiedy jesteśmy rozdzielani przez skrajnie zawirusowane, polaryzujące idee i narracje.

Zobacz też: Dłużej żyć się nie da – naukowcy uważają, że mamy swój twardy limit

Natomiast na lubelskim PORTALU możemy przeczytać nastepującą inskrypcję:

Spojrzenie w Wilno z Lublina

PORTAL jest interaktywną instalacją, wizualnym mostem łączącym miasta i kultury. Dwa ekrany umieszczone jednocześnie w Wilnie i Lublinie umożliwiają mieszkańcom wzajemną obserwację, oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym.

Celem projektu jest zainicjowanie i pobudzenie interakcji społecznych, wywołanie poczucia wspólnoty i jedności poprzez multimedialne połączenie odległych od siebie miejsc.

Projekt powstał przy współpracy Fundacji  Benediktas Gylys i Miasta Wilno z Miastem Lublin i Ośrodkiem Rozdroża. 

Sama inicjatywa przyciąga istne tłumy zainteresowanych po polskiej stronie. Praktycznie cudem udało mi się zrobić zdjęcie bez żadnej osoby stojącej naprzeciwko PORTALU po polskiej stronie. Jeśli chodzi o Litwinów, to niższe zainteresowanie można zrzucić na karb lokacji: o ile jak już wyżej wspomniałem, w Lublinie znajduje się w samym centrum na największym deptaku w mieście, tak w Wilnie został on postawiony na wysepce pomiędzy dwoma przejściami dla pieszych. 

Zobacz też: Policja zamknęła kopalnię kryptowaluty – myśleli, że to uprawy konopii

Sama kwestia techniczna również pozostawia nieco do życzenia. Obraz jest niezwykle ziarnisty i o niskiej rozdzielczości. Natomiast krawędzie koła są mocno poszarpane. Nie należy jednak oczekiwać tutaj zastosowania paneli o niesamowicie wysokiej rozdzielczości. Większym problemem jest jednak płynność obrazu. Ten, przynajmniej dziś w południe niesamowicie wręcz klatkował, co mocno psuło doświadczenie. Możliwe jednak, że trafiłem na drobne trudności techniczne, a sama instalacja zwykle działa o wiele płynniej. Mimo tego całego narzekania możliwość spojrzenia na drugą osobę pochodzącą z innego miasta położonego w innym państwie robi niesamowite wrażenie. Spotkanie kogoś, kto po prostu przechadza się ulicą w Wilnie, samemu spacerując po Lublinie, ma w sobie coś magicznego. 

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy