Dyski twarde z DNA

Dłużej żyć się nie da – naukowcy uważają, że mamy swój twardy limit

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Opublikowano nowe badania, które sugerują, że ludzie mają twardy limit życia, a po jego osiągnięciu ciało nie jest już w stanie samo się naprawić. Naukowcy uważają, że ludzie mogą żyć od 120 do 150 lat, ale nie będziemy w stanie żyć poza tym absolutnym limitem. A przynajmniej nie będzie to możliwe w sposób w pełni naturalny. Z drugiej strony obecnie osiągnięcie połowy wieku górnego limitu jest osiągnięciem całkiem przyzwoitym. Natomiast bycie starym przez większość swojego życia również nie brzmi najlepiej.

Limit długości życia

Limit długości życia

Naukowcy przeanalizowali duże zbiory danych z USA, Wielkiej Brytanii i Rosji, które zawierały anonimowe dane medyczne ponad 500 tysięcy osób. Pochodziły one z prostych badań krwi dostępnych dla prawie każdego w zbiorze danych. Poszczególne osoby wykonywały testy krwi kilka razy w ciągu kilku miesięcy. Badacze szukali dwóch liczb dla trzech różnych grup wiekowych. Obejmowały one stosunek dwóch różnych typów białych krwinek zwalczających choroby oraz miarę zmienności w wielkości czerwonych krwinek. Liczby te wzrastają wraz z wiekiem, co naukowcy nazywają biomarkerem starzenia się organizmu.

Zobacz też: Jak zadbać o wzrok przy ekranach? Okulary do komputera pomogą pracować dłużej i bez zmęczenia

Naukowcy wykorzystali model komputerowy, aby określić coś, co nazywa się dynamicznym wskaźnikiem stanu organizmu dla każdej osoby, co jest zasadniczo biologicznym pomiarem wieku. Liczba ta została wykorzystana do ilościowego określenia, jak dana osoba odzyska siły po stresie, takim jak uraz lub choroba. Dane sugerują, że gdzieś pomiędzy 120 a 150 rokiem życia, ta odporność całkowicie zniknie, pozostawiając osobę niezdolną do przeżycia. To oznacza, że najbardziej błahe choroby nie będą mogły być zaleczone przez nasze ciało. Obejmuje to także standardowe uszkodzenia śluzówki czy jelit, które występują niemalże bez przerwy, ale są szybko regenerowane. Można to porównać do mocno wydłużonej choroby popromiennej, podczas której komórki umierają bez pozostawiania po sobie następców. Oczywiście nie jest wykluczone, że modyfikacje genetyczne byłyby w stanie znacznie wydłużyć nasze życia.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy