ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dostawa paczki dronem w Lublinie

Przyszłość jest dziś – paczki z Decathlonu w Lublinie dostarczył dron

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Mogłoby się wydawać, że transport przesyłek dronami jeszcze przez wiele lat nie zawita do Polski. Jest to bowiem dość świeże i eksperymentalne podejście, które jest od czasu do czasu testowane w USA lub w innych bogatych państwach. Jak jednak się okazuje, Polacy nie mają się czego wstydzić w tej materii, a wręcz przeciwnie: możliwe, że będziemy stanowili czołówkę, tak jak miało to miejsce z Paczkomatami. Oto bowiem pierwsza paczka w Europie trafiła do klienta dronem.

Dostawa paczki dronem w Lublinie

Historyczny moment uwieczniony przez reporterów portalu Lublin112

A właściwie nie do samego klienta, a do operatora znajdującego się w miejscu odbioru, który przekazał ją klientowi. Dron firmy Spartaqs przetransportował bowiem zakupy z jednego sklepu Decathlon do drugiego, oddalonego o około 8 kilometrów. W środku znalazły się koszulka, zegarek i paletki. Najprawdopodobniej towar ten był na wyposażeniu obydwu sklepów, jednak chodziło tu o pokaz technologii, oraz przeprowadzenie testu, a nie zakupy same w sobie. Tym bardziej że nie jest to jednorazowy test. Decathlon Polska i Spartaqs i  Lublinensis Dron Transport Sp. z o.o mają w przyszłości współpracować w dostarczeniu przesyłek w sposób znacznie mniej kontrolowany. 

Zobacz też: Problemy z bezpieczeństwem Qualcomma? Użytkownicy smartfonów Samsunga mogą spać spokojnie

Wnioski z tej operacji będą bezcenne dla całego środowiska związanego z dronami. Nie zatrzymujemy się. Czas wykorzystać nasz krajowy potencjał oraz status Polski jako lidera zarządzania przestrzenią powietrzną. Trzymajcie kciuki. Zrobimy wszystko, aby to właśnie Lublin jako pierwsze miasto w Europie osiągnął status Dron ready.

 — Informuje Lublinensis Dron Transport, przedsiębiorstwo zajmujące się transportem towarów za pomocą dronów.

12 kwietnia 2021 roku Spartaqs z Lublinensis Dron Transport rozpoczęły serię pilotażowych lotów testowych dronowego systemu transportowego realizowanego dla sieci Decathlon. Po raz pierwszy jest to jednak dostarczenie towaru dla klienta. Oczywiście są pewne ograniczenia jeśli chodzi o wagę i rozmiar przesyłki. Dron jednorazowo może przenieść towar o masie do 10 kilogramów. 

Źródło: Lublin112

Sprawdź najnowsze wpisy