corepc

Windows 10, Teams, Edge – co czeka najważniejsze usługi Microsoft?

3 minuty czytania
Komentarze

Microsoft Build to coroczne wydarzenie, na którym gigant z Redmond prezentuje najważniejsze nowości w różnych obszarach. W tym roku spółka skupiła się na zapowiedzi Windows 10, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zapowiedziom.

Rewolucyjny Windows 10

O tym, że Satya Nadella zapowiedział duże zmiany w Windows 10 pisałem kilka dni temu. Szef Microsoftu określił platformę jako Windows następnej generacji, co może świadczyć o naprawdę dużej aktualizacji. Od kilku miesięcy plotkuje się, że update 21H2 o nazwie Sun Valey będzie zawierał przede wszystkim wizualne zmiany interfejsu. Zobaczymy tu menu, które jest bardziej transparentne i lewitujące. Interfejs ma przypominać to, co widzieliśmy na obrazkach i filmach z porzuconego Windowsa 10X.

następna generacja Windowsa 10 z nowym wyglądem

Jeżeli mówimy o „nowym Windowsie” to warto również wspomnieć o zmianach, jakie czekają aplikacje w Sklepie Microsoftu. Gigant ogłosił wersję zapoznawczą Project Reunion 0.8, która zapewnia obsługę .NET 5 oraz lepszą obsługę WinUI 3 i WebView2. Wszystkie narzędzia zawarte w Project Reunion pomagają programistom tworzyć aplikacje dla systemu Windows 10, nawet jeśli pochodzą z różnych punktów początkowych. Project Reunion 0.8 to kolejny krok naprzód w tworzeniu aplikacji dla systemu Windows. Pomaga ujednolicić proces tworzenia aplikacji Win32 i UWP.

WinUI i WebView2 oferują nowoczesne technologie, które umożliwiają używać silnika renderowania Microsoft Edge do treści internetowych. Dzięki obsłudze .NET 5 programiści mogą korzystać z aplikacji Windows Presentation Foundation i Windows Forms.

Zobacz także: Wear OS będzie kosmiczny, czekam na nowe zegarki z platformą!

Edge najlepszą przeglądarką w Windows 10

Microsoft Edge 90 Password Monitor

Nie będę już wychwalał i przypominał o tym, jak to Edge jest naprawdę świetną przeglądarką. Warto ją wypróbować, żeby poczuć to na własnym sprzęcie. Gigant z Redmond ulepszając program, wprowadza też zmiany do Chromium, a w zeszłym roku dokonał ich aż 5300! Według Microsoftu, wersja 91 programu będzie najlepiej działającą przeglądarką na Windows 10. Pojawi się tu przyspieszenie uruchamiania aplikacji oraz usypianie kart.

Nowości w Microsoft Teams

Microsoft Teams

Microsoft Teams nadal jest przedmiotem zainteresowania firmy, mimo że pandemia trochę zwolniła. Platforma ma codziennie miliony aktywnych użytkowników, a gigant z Redmond pracuje nad narzędziami, których deweloperzy mogą użyć, aby pomóc użytkownikom usługi.

Podczas Build 2021 spółka ogłosiła nowe opcje tworzenia aplikacji do współpracy w usłudze Teams:

  • współużytkowana integracja etapowa,
  • rozszerzalność w trybie Together,
  • interfejsy API mediów i zawartość specyficzna dla zasobów.

Microsoft ogłosił również nowe narzędzia do udostępniania treści w programach Outlook i Microsoft Teams.

Windows Package Manager

Po roku testowania wersji zapoznawczej, Microsoft wypuścił Windows Package Manager 1.0. Narzędzie umożliwia łatwe instalowanie i odinstalowywanie pakietów i aplikacji w systemie Windows 10.

Windows Package Manager to doskonałe narzędzie dla administratorów IT, którzy muszą zarządzać wieloma komputerami. Pomaga także każdemu uruchomić komputer ze wszystkimi programami, których potrzebują po świeżej instalacji systemu Windows 10.

Niejawni testerzy systemu Windows i osoby, które zapisały się do grupy niejawnych testerów Menedżera pakietów systemu Windows, miały już dostęp do narzędzia w wersji zapoznawczej.

Źródło: windowscentral

Motyw