Aktualizacja macOS

Nowa aktualizacja macOS wprowadzi zmiany dla MacBooków z Apple M1

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Kolejna aktualizacja macOS Big Sur, czyli 11.3 wprowadzi dwie zmiany, które usprawnią korzystanie z aplikacji systemu iPadOS na komputerach Apple z procesorem M1. Firma wydała pierwszą deweloperską wersję beta systemu Big Sur 11.3. Lista zmian obejmuje szereg nowych zmian i funkcji, takich jak obsługa ustawień głośników HomePod sparowanych w trybie stereo, jako domyślnego urządzenia wyjściowego dźwięku. Jak się okazuje kolejna wersja software dla komputerów z Cupertino zawiera parę zmian dotyczących uruchamiania aplikacji na iPada na urządzeniach z chipem M1.

Zobacz także: Wszystkie wydarzenia i nowości Apple, które zobaczymy w 2021 roku

Nowa aktualizacja macOS wprowadzi zmiany dla MacBooków z Apple M1

Komputery Mac z układem M1 pozwalają użytkownikom instalować aplikacje z iPhone czy iPada za pośrednictwem Mac App Store. Jednak pod wieloma względami takie rozwiązanie nie działało tak, jak obiecywała firma. Jednak w macOS Big Sur 11.3 to się zmieni.

macOS Big Sur

Po pierwsze, nowa aktualizacja dodaje dedykowane nowe okno preferencji dla funkcji zaprojektowanej do replikowania gestów dotykowych, których można używać w aplikacji z iPada. Ta możliwość istnieje od czasów, gdy komputery Mac z układem M1 zostały po raz pierwszy wydane w listopadzie, ale macOS Big Sur 11.3 dodaje nowy panel preferencji, który zapewnia użytkownikom znacznie bardziej szczegółową kontrolę nad opcją.

Aby uzyskać dostęp do nowego panelu preferencji Alternatywne opcje dotykowe, musimy kliknąć w nazwę aplikacji na pasku menu, a następnie wybrać Preferencje. Tutaj można włączyć funkcję alternatyw dotykowych, a następnie określić, których konkretnych elementów sterujących chcemy używać. Wcześniej macOS Big Sur pozwalał tylko na włączanie opcji dotykowych, nie mając w rzeczywistości żadnej kontroli nad szczegółami.

Aktualizacja macOS i zmiana rozmiaru okna

Jak po raz pierwszy zauważył portal The Verge, macOS Big Sur 11.3 wprowadza również poprawki do rozmiaru okna aplikacji z iPada na komputerach Mac. Raport wyjaśnia:

Aplikacje na iPadOS będą teraz wyglądać na większe niż wcześniej – jeśli pozwala na to rozmiar ekranu – a testerzy wersji beta znajdą nowe okienko preferencji dla aplikacji na iPhone’a i iPada, które pozwoli im lepiej spersonalizować polecenia klawiaturowe „dotykowe alternatywy”. Alternatywy dotykowe pozwalają na „alternatywy klawiatury dla gestów stukania, przesuwania i przeciągania, a także umożliwiają wykonywanie gestów wykonywanych wieloma palcami za pomocą klawisza opcji i gładzika.

Niektóre aplikacje na iPada nie pozwalają na dostosowanie rozmiaru okna podczas uruchamiania na komputerze Mac – na przykład HBO Max. Teraz w systemie Big Sur domyślny rozmiar okna tych aplikacji jest nieco większy.

Są to przydatne zmiany w korzystaniu z aplikacji z iPada na komputerach Mac z chipem M1 i chociaż miło jest widzieć, jak Apple wprowadza ulepszenia, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Zmiana na domyślny rozmiar okna jest szczególnie dziwna. Idealnym rozwiązaniem dla Apple i programistów jest po prostu umożliwienie użytkownikowi dostosowania rozmiarów okien, ale wydaje się, że nie jest to możliwe w przypadku aplikacji takich jak HBO Max.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy