ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
najlepsze aplikacje mac

Rynek komputerów radzi sobie świetnie, a MacBooki z M1 są hitem

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Pandemia COVID-19 spowodowała zwiększone zainteresowanie takimi urządzeniami, ze względu na pracę i szkołę zdalną. Po prostu okazało się, że potrzebujemy lepszego i nowszego sprzętu, z którym spędzamy coraz więcej czasu. Po kilku latach stagnacji miniony rok był bardzo dobry dla rynku komputerów. Nowy raport opublikowany dzisiaj przez IDC zawiera najnowsze szacunki dotyczące światowych dostaw komputerów PC w kwartale świątecznym. Co godne uwagi, analitycy twierdzą, że to produkujące bardzo drogie urządzenia Apple przewodziło wszystkim pozostałym producentom pod względem kwartalnego wzrostu. Dostawy komputerów Mac wzrosły aż o piorunujące 49%. Spółka z Cupertino nadal jednak znajduje się za Lenovo i HP pod względem ogólnych dostaw i udziału w rynku, ale okres świąteczny wydaje się imponujący pod względem sprzedaży. Firmie z Cupertino na pewno pomogło ogromne zainteresowanie nowymi komputerami MacBook z układem M1. 

Zobacz także: Jedna niepotrzebna, ale druga będzie hitem – nowości Apple na wiosnę

Rynek komputerów radzi sobie świetnie, a MacBooki z M1 są hitem

Najnowszy raport IDC podaje, że ostatni raz na całym globalnym rynku komputerów PC odnotowano tak duży wzrost w 2010 roku. W czwartym kwartale 2020 zobaczyliśmy wzrost dostaw o 26,1%. Według firmy analitycznej trend będzie się utrzymywał także w najbliższych miesiącach

MacBook M1

„Popyt popycha rynek komputerów PC do przodu i wszystko wskazuje na to, że ten wzrost wciąż ma przed sobą drogę” – powiedział Ryan Reith, wiceprezes programu IDC Worldwide Mobile Device Trackers. Czynniki napędzające zeszłoroczny wzrost skupiały się na pracy z domu i potrzebie uczenia się na odległość, ale nie należy zapominać o sile rynku konsumenckiego.

MacBook M1

Apple zajęło czwarte miejsce, za Lenovo, HP i Dell. Jednak komputery Mac odnotowały największy wzrost, bo aż 49,2%, czyli prawie dwukrotnie więcej niż średnia w branży. Lenovo zyskało 29% w okresie świątecznym, HP 11,3%, a Dell 26,8%. Jeśli chodzi o dane liczbowe, IDC uważa, że ​​Apple dostarczyło 7,3 miliona swoich urządzeń, zwiększając udział w rynku globalnym w ostatni kwartale 2020 roku z 6,8 do 8%. To około połowa tego, co Dell dostarczył w tym okresie.

MacBook M1

Komputery MacBook z M1 to świetny ruch Apple

Świąteczny kwartał Apple obejmował wprowadzenie na rynek MacBooków z nowymi procesorami M1, które zyskały rewelacyjne recenzje. Na pewno kolejny etap podboju rynku przez firmę z Cupertino zobaczymy w 2021 roku. Patrząc na to, jak wyglądały dostawy komputerów PC przez cały rok 2020, IDC twierdzi, że Apple dostarczyło 23,1 miliona urządzeń z macOS, co daje 7,6% udziału w rynku. Więcej informacji o świątecznym kwartale Apple dowiemy się, gdy firma ogłosi swoje wyniki 27 stycznia.

MacBook M1

Bardzo podobne dane podaje nam firma Canalys – z podobnymi ustaleniami. Szacuje się, że cały rynek komputerów osobistych odnotował 25% wzrost w czwartym kwartale, a Apple zyskało 45%, najwięcej ze wszystkich producentów. Informacje zgadzają się również z IDC, który pokazuje, że Apple osiągnął 8% udział w rynku komputerów PC w tym kwartale z 7,1 mln sprzedanych komputerów Mac.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy