Rok prawie się skończył, więc nadszedł czas, aby spojrzeć na nadchodzący i zobaczyć, czego możemy się spodziewać po systemie Windows 10. W 2020 roku nie uświadczyliśmy wielu nowych lub przełomowych funkcji na platformie, ale wydaje się, że wkrótce się to zmieni. Microsoft zamierza w przyszłym roku ponownie skupić się na nowościach w systemie operacyjnym.

Windows 10 – co nas czeka

Rok 2020 był rokiem „podwalin” dla rzeczy, które dopiero nadejdą do systemu Microsoftu. Na początku roku Panos Panay został wyznaczony do zarządzania doświadczeniami użytkowników systemu Windows, a pod jego kierownictwem Microsoft ogłosił „reinwestycję” w Windows 10 na okres do 2021 roku.

Oficjalnie nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać ta „reinwestycja” w Windows 10, ponieważ gigant z Redmond nie sprecyzował swoich planów w tym zakresie. Jednak pewne źródła podają, że Microsoft planuje dużą aktualizację systemu Windows 10 jesienią 2021 roku, która wprowadzi nowe funkcje „wysokiego kalibru” i odświeżony interfejs użytkownika, który jest bardziej nowoczesny i spójny.

Aktualizacja update Windows 10 20H2 Update

Microsoft nadal planuje wypuścić dwie aktualizacje w 2021 r., ale w przeciwieństwie do poprzednich lat znaczenie każdej wersji zostanie odwrócone. Wiosenna aktualizacja 21H1 będzie mniejszą wersją, podobnie jak Windows 10 w wersji 20H2 i 19H2. Te wersje niosą ze sobą drobne ulepszenia i zmiany, kładąc podwaliny pod większą wersję 21H2 jesienią.

W 2021 roku Microsoft dostarczy 64-bitową emulację aplikacji x86 dla Windows 10 na ARM, co jest wielkim kamieniem milowym dla platformy ARM na PC. Umożliwi to urządzeniom takim jak Surface Pro X uruchamianie większości starszych aplikacji systemu Windows, znacznie zmniejszając lukę między programami. Oczekuje się, że funkcje te wkrótce pojawią się w wersji zapoznawczej i zostaną udostępnione w 2021 roku.

Microsoft potwierdził również, że „bawi się” wprowadzaniem aplikacji na Androida do Microsoft Store w systemie Windows 10. Nie wiadomo, jak daleko zajdzie ten plan ani kiedy zostanie wprowadzony, ale może pojawić się w 2021 r.

Zobacz także: Oto najlepsze zamienniki Microsoft Excel

Windows 10X

Oprócz ponownego skoncentrowania się na systemie Windows 10, Microsoft planuje również wypuścić system Windows 10X i to już w pierwszej połowie 2021 r. Gigant z Redmond od kilku lat pracuje nad tą platformą, która ma stanowić lekką wersję systemu operacyjnego dla komputerów klasy niskiej i średniej, a także flagowych składanych urządzeń.

Windows 10X bez Win32 i z opóźnieniem

Windows 10X zostanie wprowadzony na rynek w grudniu, a Microsoft ma nadzieję, że pierwsze urządzenia z systemem zaczną być dostarczane wiosną 2021 roku. Będą to laptopy i tablety średniej klasy, zaprojektowane tak, aby bezpośrednio konkurować z rynkiem Chromebooków. Windows 10X będzie dostępny bez lokalnej obsługi aplikacji win32, ale gigant z Redmond planuje wypuścić nową usługę przesyłania strumieniowego aplikacji w chmurze, aby wypełnić tę lukę.

Windows 10X jest teraz pozycjonowany jako zabójca „Chrome OS”, będąc lekkim systemem operacyjnym z doskonałymi zabezpieczeniami, żywotnością baterii i wydajnością, ale z dodatkową możliwością uruchamiania aplikacji Windows. W przyszłości Windows 10X będzie mógł uruchamiać aplikacje Win32 lokalnie.

Windows 10 „Cloud PC”

W 2021 roku Microsoft planuje wypuścić nową usługę opartą na systemie Windows 10 o nazwie „Cloud PC”, która umieszcza wersję systemu Windows w chmurze i umożliwia użytkownikom instalowanie na niej aplikacji, aby można je było przesyłać strumieniowo na dowolne urządzenie. Umożliwi to komputerom z ograniczoną pamięcią masową lub wydajnością na uruchamianie ciężkich aplikacji bez obniżania wydajności lokalnego komputera.

W ten sposób klienci systemu Windows 10X będą mogli uzyskać dostęp do aplikacji win32, ponieważ lokalna obsługa programów win32 nie będzie dostępna na początku debiutu rynkowego systemu. Cloud PC będzie zintegrowaną usługą, która synchronizuje się także z subskrypcjami Microsoft 365. Jeśli użytkownik zainstaluje aplikację na swoim komputerze w chmurze, pojawi się ona w menu Start tak, jakby była zainstalowana natywnie, tak jak Windows Virtual Desktop.

Źródło: windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.