Oprogramowanie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych ułatwia pracę, nie tylko pod względem funkcji, ale w coraz większym stopniu pod względem współpracy ze współpracownikami. Wiele firm używa arkuszy kalkulacyjnych do zarządzania danymi, ich wyświetlania i analizowania. Potrzeby każdej firmy są inne, więc znalezienie najlepszego oprogramowania do obsługi arkuszy kalkulacyjnych zależy od tego, które funkcje są najważniejsze dla danego zadania. Niewątpliwie prym w tym obszarze wiedzie Microsoft Excel. Jednak Internet jest pełen różnego rodzaju oprogramowania. Oto cztery najlepsze zamienniki Microsoft Excel.

Najlepsze zamienniki Microsoft Excel

Arkusze Google

Podczas gdy ostatnie aktualizacje programu Excel poprawiły narzędzia do współpracy, Arkusze Google nadal są niezłe, oferując czat, komentarze, wspólną edycję w czasie rzeczywistym i proste udostępnianie. Google Sheets pracuje bez oprogramowania do pobrania. Wszystko jest przechowywane w chmurze, a współpraca przebiega wyjątkowo płynnie.

Arkusze Google Najlepsze zamienniki Microsoft Excel

Arkusze Google są dość potężne, jeśli chodzi o obliczanie. Może nie mieć tak wielu zaawansowanych funkcji jak Excel, takich jak scenariusze, ale w przypadku większości firm, które chcą organizować dane i wykonywać podstawowe operacje, spełnią swoją rolę.

Wyraźnie widać, że zespół Google dużo uwagi poświęcił prostocie obsługi. Etykietki narzędzi formuł zawierają na przykład definicje i argumenty, co stanowi krok naprzód w porównaniu z programem Excel. Widok filtru jest również łatwy w użyciu, a możliwość udostępniania niestandardowych widoków jest dość praktyczna.

Program nie ma aż tylu typów wykresów, co Excel. Ponadto nie można ich edytować poza arkuszami, tak jak w programie Microsoft Word, co sprawia, że ​​wizualizacje są mniej elastyczne. Mimo to interfejs jest czysty i przyjemny dla oka.

Zobacz także: Ok, Google – mam Cię dość. Asystent Google jest bezużyteczny

LibreOffice

Arkusz kalkulacyjny LibreOffice nazywa się Calc i chociaż ma wiele dobrych funkcji, nie jest świetnym narzędziem do współpracy. Dostępna jest również ograniczona obsługa chmury, a współtworzenie w czasie rzeczywistym nie jest wspierane. Jeśli jednak szukasz darmowego, solidnego narzędzia do własnych projektów, LibreOffice to przyzwoity wybór.

LibreOffice Calc

Układ jest nieco przestarzały, ale można się do niego jakoś przyzwyczaić. Tworzenie wykresów jest proste, chociaż ich dostosowywanie jest czasochłonne – kliknięcie elementu powoduje wyświetlenie okna dialogowego zamiast paska bocznego lub menu podręcznego.

Wiele uwagi poświęcono pomaganiu nowym użytkownikom w rozpoczęciu pracy. Funkcja DataPilot ułatwia kopiowanie danych z firmowej bazy danych, a Kreator funkcji ułatwia tworzenie skomplikowanych funkcji.

Zoho Sheet

Zoho Sheet jest całkowicie oparty na Internecie, więc współpraca jest płynna i intuicyjna, ze współtworzeniem w czasie rzeczywistym, czatem, wersjami poszczególnych komórek i uprawnieniami do udostępniania. Pod tym względem jest podobny do Arkuszy Google, ale jednak jest niesamowicie potężną aplikacją do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, z ponad 350 różnymi funkcjami – podobno nawet Excel tylu nie ma.

Zoho

Układ programu jest podobny do Arkuszy Google, jednak aplikacja ma podstawowy edytor formuł z opisami funkcji, których brakuje w Arkuszach Google. Możliwość łączenia danych zewnętrznych, takich jak pliki CSV lub kanały RSS, to przydatna funkcja dla firm. Excel może sobie z tym poradzić, ale jest to znacznie bardziej skomplikowane. Wykresy są łatwe do tworzenia i dostosowywania, ale ich liczba do wyboru nie powala.

OnlyOffice

OnlyOffice to solidny pakiet biurowy z oprogramowaniem dla komputerów, tabletów i smartfonów, a także potężną aplikacją internetową. Współpraca online jest w pełni obsługiwana, istnieją również funkcje komentarzy i czatu.

OnlyOffice zamienniki Microsoft Excel

Pod względem dostępnych opcji OnlyOffice rywalizuje z Excelem, oferując ponad 400 funkcji, takich jak filtrowanie, tekst do kolumn i tabele przestawne. Interfejs jest znajomy i łatwy w użyciu, a wszystkie główne funkcje są dostępne we wstążkach. Jeśli jednak polegasz w dużym stopniu na analizie błędów, OnlyOffice może Cię zawieść: kliknięcie błędu nie daje więcej informacji, a ich śledzenie nie jest obsługiwane.

Z drugiej strony wykresy są łatwe do tworzenia i dostosowywania, a chociaż Excel wciąż wygrywa pod względem liczby dostępnych typów wykresów, to OnlyOffice nie jest daleko w tyle. Dodawanie kształtów, obrazów oraz nagłówka i stopki to pestka, dzięki czemu można szybko tworzyć atrakcyjne wizualizacje.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.