Microsoft zapowiedział dziś przyszłość interfejsu Office. Gigant oprogramowania stopniowo ulepszał aplikację dzięki językowi Fluent Design w ciągu ostatnich kilku lat – dodając nowe ikony, tryb ciemny i zmieniając pasek narzędzi, czyniąc go mniejszym i łatwiejszym w użyciu. W kolejnym etapie projektowania pakietu Microsoft Office firma skupia się jeszcze bardziej na prostocie. Nowy Microsoft Office będzie wyglądał po prostu cudownie!

Nowy Microsoft Office

„Następna fala zmian UX platformy Microsoft 365 pójdzie jeszcze dalej, wymazując kolory marki z nagłówków aplikacji i odkrywając adaptacyjne polecenia. Pozwala to na przesuwanie uproszczonego paska narzędzi po ekranie w dowolne miejsce, w którym jest to najbardziej przydatne, przy użyciu stopniowego, kontekstowego ujawniania poleceń”.

– wyjaśnia Jon Friedman, wiceprezes ds. projektowania i badań w firmie Microsoft

To adaptacyjne menu spowoduje, że interfejs pakietu Office zostanie zastąpiony paskiem narzędzi, który można oddokować, aby unosił się w pobliżu czynności wykonywanych w dokumentach za pomocą poleceń kontekstowych. Microsoft bada obecnie, jak ten interfejs będzie działał, ale według Friedmana niektóre szczegóły projektu, które firma pokazuje dzisiaj, zostaną wprowadzone w ciągu roku lub dwóch. Zobaczcie tylko na wideo, na którym widać piękny interfejs Office’a.

Zobacz także: Od Wear OS po Tizen aż do Garmin OS – ponad 5 lat ze smartwatchami na moim nadgarstku

„Od samego początku tak zwana wstążka była charakterystycznym doświadczeniem, łączącym intencje użytkownika i polecenia. Powstała na komputerach stacjonarnych, ale ponieważ świat i życie ludzi są całkowicie międzyplatformowe i wielourządzeniowe, ponownie wyobrażamy sobie, jak w przyszłości będzie wyglądać wydawanie poleceń z intencją i kontekstem. Podążanie wstążki za Twoimi poleceniami i bycie świadomym kontekstu zmniejszy obciążenie poznawcze i zwiększy koncentrację na wykonywanym zadaniu, niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu w metrze, czy z tabletu na sofie lub komputerze”.

– mówi Friedman w oświadczeniu dla The Verge.

Inne zmiany w Office

Inne zmiany obejmują prostą ikonę aplikacji u góry programu, która wskazuje, której części Office używasz oraz scentralizowany pasek wyszukiwania lub polecenia, który zajmuje… centralne miejsce. Microsoft kładzie nacisk na taki interfejs w pakiecie Office w ostatnich latach i jest to funkcja, która istnieje również w Microsoft Teams.

Nowy Microsoft Office

„Będziemy dalej rozwijać naszą bezproblemową, obejmującą wiele pakietów wyszukiwarkę, aby trafne informacje były dostępne na wyciągnięcie ręki. Celem wszystkich tych zmian jest idea napędzania wzrostu wydajności poprzez ograniczenie niepotrzebnych rozpraszaczy i skupienie uwagi na zadaniach. Przez cały czas opieramy wszystko, co budujemy w dogłębnych badaniach, na niuansach uwagi. Niektóre chwile wymagają długiej, trwałej koncentracji. Inne, takie jak wiele scenariuszy mobilnych, są optymalne do mikrozadań. Projektując pod kątem wielu stanów poznawczych, skoncentrowane środowiska w całym ekosystemie Microsoft 365 minimalizują zewnętrzne zakłócenia, zmniejszają samozakłócenia i przyspieszają przepływ”.

– powiedział Friedman.

Kiedy pojawią się nowości?

Nie jest jasne, kiedy dokładnie te zmiany pojawią się w aplikacjach Office, sieci Web i innych miejscach platformy Microsoft 365.

„Chociaż niektóre z tych zmian zostaną wprowadzone w ciągu roku lub dwóch, inne są nadal bardzo odkrywcze”.

– mówi Friedman.

Microsoft „prowadzi również globalne badania”, aby lepiej zrozumieć, jak zmieniają się potrzeby w zakresie pracy podczas tej pandemii i pomóc firmie odpowiednio zaprojektować oprogramowanie.

Nowy Microsoft Office Excel

Jest oczywiste, że pandemia wpłynęła na sposób, w jaki Microsoft projektuje pakiet Office z myślą o przyszłości. Widzieliśmy już wiele funkcji aplikacji Teams, które pojawiły się szybko dzięki nowemu środowisku pracy.

Uproszczenie, mniej rozpraszaczy i skupienie się na urządzeniach mobilnych i Internecie wydają się oczywistymi wskazówkami dla Microsoft dzięki nowemu interfejsowi użytkownika pakietu Office. To tylko zwiastun tego, co dziś przyniesie Office, ale spodziewamy się znacznie więcej w nadchodzących miesiącach, gdy Microsoft dostosuje się do pandemii i swoich planów produktowych dla Office i szerszego wysiłku Microsoft 365.

Źródło: medium.com, Microsoft, theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.