ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pakiet biurowy

Aplikacje Fluent Design są piękne i efektywne. Warto je mieć na telefonie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft poniósł totalną porażkę z Windows Phone. Jednak firma nie rezygnuje z niektórych ambicji, wprowadzając to, co nazywa Fluent Design do aplikacji mobilnych Office. Pozwala nawet zewnętrznym twórcom aplikacji na wykorzystanie tych elementów projektu za pomocą zestawów narzędzi do upiększania własnych programów. Dzięki temu aplikacje Fluent Design są bardziej spójne, ale ostateczny cel jest taki sam, jak w przypadku Windows Phone: piękno, produktywność, szybkość i czytelność.

Fluent design jako zunifikowany system projektowania

„Patrząc na rynek telefonii komórkowej, czujemy, że nikt nie wykonał niesamowitej pracy polegającej na zwiększeniu produktywności w systemach głosowych i wizualnych w sposób mikroprocesorowy. Czujemy, że naszym prawem jest pomaganie ludziom na całym świecie w osiąganiu ich celów, dlatego właśnie tak bardzo się na tym skupiliśmy”.

– wyjaśnia Jon Friedman, wiceprezes ds. projektowania i badań w Microsoft, w ekskluzywnym wywiadzie dla The Verge.

Aplikacje Fluent Design Office Microsoft Word Outlook

Microsoft spędził lata badając dokładnie, w jaki sposób ludzie codziennie używają swoich telefonów na rynkach takich jak Chiny, Indie, Europa i Ameryka. Ponad 40 projektantów i badaczy z Microsoftu współpracowało, aby przemyśleć i przeprojektować nasze podejście do mobilności i produktywności mobilnej. Nie chodzi tylko o same aplikacje, ale także sposób, w jaki wszystkie one łączą się i współpracują. Celem jest zbudowanie wspólnego systemu projektowego, aby rozszerzyć Fluent, tak aby był systemem designu mobilnego.

Zobacz także: Dlaczego ludzie nienawidzą Google?

Aplikacje Fluent Design są piękne i produktywne

Ten zunifikowany system projektowania widoczny jest np. w Outlooku, z ulepszoną ikonografią, identycznymi listami plików, zaktualizowaną typografią, nowymi ekranami powitalnymi i skupieniem się na trybie ciemnym.

Dark mode tryb ciemny

Aplikacje takie jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneDrive będą teraz miały wspólne elementy projektowania i będą wyglądać znacznie bardziej podobnie. Wkrótce zobaczysz nagłówek w kolorze marki u góry tych aplikacji (np. podobnie jak w Outlooku) i prosty dolny pasek z nowymi ikonami Microsoft Fluent Design. Podobnie jak gigant stworzył nową dedykowaną aplikację mobilną Office, aby skupić się na zadaniach wykonywanych przez ludzi w ruchu, te oddzielne aplikacje zostały uproszczone z myślą o tym samym celu.

Funkcjonalność i jednolitość

„Nauczyliśmy się we wszystkich naszych badaniach, że ludzie spędzają około 4 godzin dziennie na telefonie, ale średni czas sesji na zrobienie czegoś wynosi od 20 do 30 sekund”.

– wyjaśnia Friedman.

To niezwykle krótki czas na zrobienie czegoś w podróży, jednak Microsoft próbuje ulepszyć swoje własne aplikacje, aby uprościć te zadania dzięki jednemu projektowi, który sprawia, że ​​jest to bardziej znane i mniej denerwujące po zmianie aplikacji.

Nie oznacza to, że każdy program Microsoftu będzie wyglądać tak samo na iOS i Androidzie. Jednak takie opcje jak np. wyszukiwanie powinny znajdować się w podobnym miejscu, a ikonografia zostanie ponownie wykorzystana, aby było bardziej znajomo. Te bardzo subtelne zmiany mogą z czasem przyczynić się do ulepszeń i stanowią dużą część otwartego podejścia Microsoft do projektowania wewnętrznego.

Aplikacje Fluent Design – nowe funkcje

Wiele z prac rozpoczęło się od małych, subtelnych funkcji. Ostatnio Microsoft uruchomił nową: „Odtwórz moje e-maile” dla programu Outlook, która używa Cortany do odczytywania wiadomości e-mail, a nawet wydarzeń kalendarza. Ta funkcja narodziła się wśród projektantów, którzy chcą ulepszyć pocztę e-mail dla osób niedowidzących. Microsoft nawiązał relację z Washington State School for the Blind, aby zbadać temat.

„Słuchanie czytanego interfejsu użytkownika… jest bardzo męczące dla twojego mózgu”

– wyjaśnia Friedman.

Dzięki badaniom firma Microsoft dodała „zderzaki” między wiadomościami e-mail, dzięki czemu słuchacze mogą ignorować nieistotne rzeczy i przestać słuchać. Jest to funkcja zaprojektowana z myślą o ułatwieniach dostępu, które są głównym celem Microsoft, ale w rzeczywistości przydaje się wszystkim, którzy z nich korzystają.

Microsoft wpłynie na Android i iOS

Oprócz tych subtelnych zmian, dziś Microsoft ma większe ambicje, aby wpłynąć na iOS i Androida i posunąć naprzód korzystanie z podwójnego ekranu.

Aplikacje Fluent Design

„Zbudowanie podstaw płynnego systemu mobilnego działającego na iOS i Androidzie było niesamowitym doświadczeniem również w projektowaniu podwójnego ekranu. Tak więc, gdy pracujemy nad tabletem Surface Duo i współpracujemy z iPadem, wspólny system pomaga naszym aplikacjom wyrównywać i zapewniać poznawcze połączenie między nimi ze współdzielonymi komponentami, dzięki czemu podstawa korzystania z dwóch ekranów jest znacznie lepsza”.

– twierdzi Friedman.

Microsoft oczywiście stoi przed dużymi wyzwaniami, ponieważ firma nie jest właścicielem ani nie kontroluje platform, na których próbuje budować aplikacje. Aby temu przeciwdziałać, odpowiedzią wydaje się być ścisła współpraca z Samsungiem, Google i innymi. Microsoft jedynie niejasno wskazał na współpracę z Google nad podwójnym ekranem dla Androida podczas prezentacji Surface Duo na początku tego roku. Wygląda jednak na to, że wkrótce współpraca będzie głębsza. Gmail, Dysk Google i Kalendarz będą dostępne w witrynie Outlook.com, a Microsoft testuje też sposoby, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z ich kont Google w celu zalogowania się w szeregu usług firmy.

Współpraca popłaca

„Mamy projektantów z Samsunga, Google’a i Microsoftu, którzy wspólnie projektują w pokojach”

– ujawnia Friedman.

To zaskakujący zwrot wydarzeń, biorąc pod uwagę historię Samsunga powstrzymującego Windows Phone i gorzką rywalizację Google z Microsoftem. Jednak sprawy zaczęły się zmieniać. Microsoft i Google współpracują również w przypadku Chromium, a teraz zaczynamy widzieć współpracę w Androidzie.

Aplikacje Fluent Design

„Chodzi o to, w jaki sposób możemy ulepszyć to doświadczenie dla naszych klientów. To zapewnia nam bezpośrednią komunikację między projektantami na temat tego, w jaki sposób ulepszamy środowisko Microsoft, w jaki sposób pomagamy Samsungowi ulepszać jego środowisko i jak pomagamy Androidowi poprawić jego środowisko. Współpraca ta jest niesamowita, wspaniale jest być częścią branży, w której możemy wspólnie pracować nad tym, aby ulepszać produkty”.

 – wyjaśnia Friedman.

Można śmiało powiedzieć, że poprzedni system projektowy – Metro, naprawdę pomógł w rozwoju iOS i Androida, a firma szybko przyjęła inne trendy projektowe wdrożone w branży.

„Jesteśmy w interesującym momencie, jeśli chodzi o interfejs użytkownika, wszystko jest coraz bardziej zbieżne. Lubię myśleć, że już w czasach projektowania Metra zaczęliśmy od pomysłu uproszczenia … i z czasem stało się to bardziej przyjazne, w przypadku zaokrąglonych narożników, subtelnych cieni i trybu ciemności. Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, kiedy patrzymy na Androida, iOS, Internet, Windows i Mac, istnieje wspólne DNA z wizualnego punktu widzenia, które zaczynamy odczuwać”.

– mówi Friedman.

Nowe podejście Microsoftu do projektowania urządzeń mobilnych będzie interesujące w nadchodzącym roku i później. W połączeniu z obietnicami firmy dotyczącymi Fluid Design wydaje się, że Microsoft naprawdę uznaje mobilność i Internet za fundament swojej przyszłości.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy