MediaTek to jeden z najpopularniejszych producentów procesorów wykorzystywanych w smartfonach i nie tylko. Dziś firma pokazała światu swoje najnowsze dziecko – Dimensity 820. Jest to następca ujawnionego na tegorocznych targach CES 2020 w Las Vegas Dimensity 800, który po dziś dzień nie trafił do żadnego urządzenia. Sprawdźmy, co oferuje tytułowy układ.

Premiera Dimensity 820 – czym wyróżnia się nowy procesor MediaTeka?

MediaTek Dimensity 820

Seria Dimensity to oczko w głowie MediaTeka. Mimo że Dimensity 800 spotkał się z dosłownie zerowym zainteresowaniem, bo jak już ustaliliśmy, dotychczas nie wyposażono w niego żadnego smartfona czy tabletu, to firma postanowiła wypuścić na rynek jego następcę. Mowa oczywiście o tytułowym Dimensity 820, który wyróżnia się przede wszystkim większą wydajnością CPU i GPU, a także poprawioną łącznością 5G.

Układ został wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym i składa się z czterech wydajnych rdzeni Cortex-A76 i czterech nieco słabszych Cortexów-A55. Mocniejsze jednostki działają o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,6 Ghz, a energooszczędne na nie wyższej niż 2,0 Ghz. GPU w MediaTeku Dimensity 820 to Mali-G57 MC5.

Jeśli chodzi o ciekawe aspekty nowego procesora Tajwańczyków, to najpierw należy wspomnieć o wsparciu dla ekranów FullHD+ z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Ponadto układ można skomponować z aż 16 GB RAM-u typu LPDDR4x. Jakby tego było mało, w przeciwieństwie do poprzednika, Dimensity 820 pozwala teraz na wykorzystanie jednocześnie dwóch karty SIM z łącznością 5G w ramach standardu Dual SIM.

W opisywanym układzie MediaTek udoskonalił też procesor obrazu, dzięki czemu jest on w stanie obsłużyć nawet cztery aparaty o rozdzielczości do 80 Mpix.

Do którego procesora Qualcomma można porównać Dimensity 820?

Na chwilę obecną w Sieci nie można jeszcze znaleźć żadnych niezależnych testów nowego procesora MediaTeka, więc musimy się posiłkować jedynie danymi dostarczonymi przez producenta. Jeśli zdecydujemy się im wierzyć, to Dimensity 820 przewyższa Snapdragona 765G w teście jednego rdzenia CPU o 7%, a wielu rdzeni – aż o 37%. GPU z kolei podobno jest szybsze aż o 33%. Mając te informacje na uwadze, MediaTek Dimensity 820 powinien być odpowiednikiem zaprezentowanego niedawno Snapdragona 768G.

Zobacz także: [Promocje dnia] Smartfony OnePlus 6 i Nokia 5.1 Plus, karta graficzna Gigabyte Radeon RX 570 Gaming i więcej w naprawdę dobrych cenach!

Oczywiście pod koniec jeszcze raz zaznaczę, że powyższe dane pochodzą od producenta, a po ostatniej aferze z oszukiwaniem w testach lepiej brać je do siebie z lekkim przymrużeniem oka.

Co ciekawe, MediaTek pochwalił się, że pierwszym smartfonem z Dimensity 820 na pokładzie będzie wyczekiwanym Redmi 10X 5G. Niewykluczone, że zostanie w niego wyposażony również Redmi Note 10 5G. Dobrze wiedzieć, że firma nie pokazała kolejnego układu, który powstał tylko po to, aby sobie istniał, bo nikt się nim nie zainteresował.

Źródło: GSMArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.