Kilka dni temu zachwalałem MediaTeka z powodu układu Dimensity 1000L. Ten wykręcił wyniki o ponad 20% lepsze niż konkurencyjny Snapdragon 765. Jeden z czytelników napisał poniżej, że to bzdura. No cóż, możliwe, że miał rację. Otóż MediaTek został przyłapany na oszustwie w testach wydajnościowych. Zweryfikowanie tego było bardzo trudne i wymagało masy dociekliwości i samozaparcia, jednak udało się to zrobić.

MediaTek oszukuje w testach

MediaTek Helio P95

Najbardziej oburza natomiast podejście MediaTeka do tej całej sprawy. Nie było przeprosin, nie było skruchy. Nie było nawet próby tłumaczenia się, że chwilowy wzrost wydajności to mechanizm działający w wielu aplikacjach. Nic z tych rzeczy. Producent stwierdził, że to żaden problem, ponieważ każdy tak robi. Jak więc cała sprawa wyszła na jaw? Otóż serwis Anandtech odkrył oszustwo po przetestowaniu Oppo Reno3 z Dimensity 1000L i porównaniu go do wersji europejskiej Reno 3 Pro, która jest napędzana przez układ Helio P95. Podczas testów starszy procesor z Oppo Reno3 Pro przewyższył Reno3 w PCMark. Biorąc pod uwagę różnicę technologiczną, to wydaje się niemal niemożliwe.

Zobacz też: Potężna ładowarka w Oppo Ace2 potwierdzona – w domu mam słabsze żarówki

W celu potwierdzenia tego oszustwa, w publikacji wykorzystano zmienioną wersję programu PCMark, której nie można zidentyfikować jako benchmarku. Tym razem to nowszy procesor wygrał, uzyskując wynik o 30% wyższy. Badanie oprogramowania układowego Reno3 Pro z układem P95 ujawniło plik z listą popularnych aplikacji i wzorców z różnymi znacznikami mocy i zmianami w zarządzaniu, które zostały do nich zastosowane. Czy to oznacza, że MediaTek Dimensity 1000L także jest poprawiany w ten sposób? Nie wiadomo. Na pewno nie aż tak agresywnie, skoro przegrał ze starszym modelem. Jednak jego gigantyczna przewaga nad Snapdragonem 765 stoi już pod znakiem zapytania. 

Źródło: TechSpot

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Paweł Maretycz

    Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.