Nastały trudne czasy. Każdego dnia weryfikujemy, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu. Tym samym celebryci pośrednio zeszli na dalszy plan, a na przykład wielu rodziców poznaje tytułowe aplikacje szkolne, gdyż ich pociechy mają lekcje online. Również dla uczniów jest to na swój sposób nowa sytuacja. Nie ukrywajmy, że Sieć nie kojarzyła się z nauką, a bardziej z rozrywką. O ile to od kadry nauczycielskiej zależy, jak bardzo te dwie kwestie można było wcześniej połączyć, tak teraz najzwyczajniej w świecie jesteśmy zmuszeni do nauki z domu.

Aplikacje szkolne bez Usług Google?

Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest 2

Wydawcy aplikacji, które zostaną dzisiaj omówione, są świadomi, że ich produkty muszą dotrzeć do możliwie największej liczby użytkowników. W tym wypadku wszelkie dodatki i wodotryski zdecydowanie schodzą na dalszy plan, a liczy się optymalizacja oraz kompatybilność. Dlatego nie trzeba obawiać się o dostępność poszczególnych programów na popularnych urządzeniach. W znakomitej większości przypadków Usługi Google w ogóle nie są potrzebne. Tym samym posiadacze smartfonów lub tabletów z Huawei Mobile Services kompletnie nie mają się czego obawiać. Jeśli jednak konto Google i Dokumenty, Arkusze lub Prezentacje są niezbędne w danej szkole, to zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym omawiam, jak podejść do tego tematu. Tymczasem przejdźmy do konkretów.

Librus, czyli nasz elektroniczny dziennik

librus aplikacje szkolne do pobrania

Pamiętam, gdy kończyłem licem, jak Librus zaczynał istnieć równolegle do tradycyjnych, papierowych dzienników. Wtedy więcej było narzekania, aniżeli pożytku, ale z czasem podobno jest lepiej, prawda? Dajcie znać w komentarzach. Tymczasem nie martwcie się, że nie będziecie mogli sprawdzić ocen na urządzeniach z Huawei Mobile Services. Librus jest w pełni kompatybilny z nimi i nie potrzebuje dodatkowych bibliotek od Google. Samą aplikację możecie pobrać między innymi z naszej usługi Android.com.pl Apps. Pojawia się także w More Apps, które pobierzecie bezpośrednio z AppGallery.

Zoom lub Microsoft Teams – komunikacja w szkole jest ważna

Zoom

Zapewne każdy już usłyszał o tym, że Zoom ma braki i różnorakie bolączki sam w sobie. Niemniej to serwis chętnie wykorzystywany przez szkoły do prowadzenia zajęć online i tak naprawdę nie potrzeba większego omówienia. Za to aplikację Zoom na Androida możecie pobrać bezpośrednio ze strony wydawcy lub ponownie z naszego serwisu.

Microsoft Teams

Jednak nie wszystkie szkoły preferują Zoom. Wybrane placówki, w tym moja uczelnia, postawiła na usługę Microsoft Teams. O ile ta doskonale sprawdza się już w przeglądarkowej wersji, tak aplikacja mobilna również jest dostępna na Androida. Zainteresowanych jeszcze raz odsyłam do Android.com.pl Apps.

Microsoft Office Mobile – komputer powoli przestaje być potrzebny

Office logo aokujache szkolne

Praca biurowa na Huawei to temat, który szerzej omówiłem w osobnym artykule. Office Mobile, jak i kilka innych, udanych pakietów biurowych bez problemu można zainstalować na urządzeniach omawianego producenta. Niewykluczone, że tak naprawdę nic nie trzeba pobierać, bo domyślnie firma dba o to, aby użytkownicy mogli edytować dokumenty oraz arkusze kalkulacyjne. Te przydają się nie tylko w pracy biurowej, ale także właśnie w szkołach. Jeśli jednak nie możecie znaleźć odpowiedniej aplikacji na Waszym smartfonie lub tablecie, to bez problemu wyszukacie produkt Microsoftu w AppGallery.

Aplikacje szkolne i YouTube? Tak, jeśli wiadomo, co oglądać

YouTube aplikacje szkolne

Na koniec coś bardziej… kontrowersyjnego. YouTube to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych portalów w Sieci, ale jak to jest z nauką w Internecie? Przede wszystkim trzeba skrupulatnie weryfikować źródła. O tym, jak w ogóle oglądać filmy na YouTube bez Usług Google, opowiedziałem Wam kilka dni temu. Tym razem chciałbym po prostu wskazać kanały, które uważam za podstawowe, jeśli ktoś chce w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę. Mowa tutaj o Uwaga! Naukowy Bełkot, Wyłącznie naukowy bełkot, SciFun, emce□, Nauka. To lubię, Polimaty, Arlena Witt, Mówiąc inaczej, Historia bez cenzury i Reduktor Szumu. Z kolei w ramach anglojęzycznych propozycji chętnie zapraszam do zapoznania się z Vsauce, Tomem Scottem, ElectroBOOM lub Markiem Robberem. To naturalnie tylko wybrane przykłady, które być może nie przygotują Was do kolejnych zajęć, ale na pewno przedstawią Wam interesującą wiedzę w jeszcze bardziej interesujący sposób. Naturalnie zachęcam Was też do podawania kanałów, które uważacie za pasujące do tej tematyki, pod tym artykułem.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do samodzielnej nauki

Tak naprawdę powinienem zacząć od tego ten artykuł, ale w dobie miniaturyzacji coraz częściej jesteśmy w stanie zastępować komputer nie tylko przez tablety, ale też smartfony. Tryb desktopowy dostępny między innymi we flagowych urządzeniach Huawei sprawdza się tutaj bardzo dobrze. W końcu nie potrzebujemy laptopa lub jednostki za kilka tysięcy złotych, kiedy teoretycznie jesteśmy w stanie wszystko zrobić z poziomu smartfona. Niemniej warto się do takiego przejścia przygotowywać równolegle, bo w końcu nie wszystkie aplikacje szkolne są dostępne na urządzenia mobilne. Z jakich Wy korzystacie lub Wasze pociechy korzystają w szkołach, których próżno szukać na Androida? Może coś ogólnie dołożylibyście do powyższej listy?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.