Jak wszyscy dobrze wiemy, ze względu na pandemię koronawirusa wszystkie szkoły i uczelnie zostały zamknięte na kilka najbliższych tygodni. Nie wszystko jednak stracone – pamiętajmy, że uczyć i rozwijać można się również z własnego domu. W dzisiejszych czasach technologia pozwala nam na tak wiele, że tajniki różnych dziedzin możemy zgłębiać nawet ze smartfona. W dzisiejszym artykule przedstawię wam pięć najlepszych, moim zdaniem, aplikacji, dzięki którym będziecie mogli doszkolić się w dziedzinach ścisłych, językach oraz w programowaniu.

Khan Academy

Khan Academy to kultowa już platforma edukacyjna, której misją jest „zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie”. Strona internetowa i aplikacja są w pełni darmowe, przedsięwzięcie utrzymuje się z dobrowolnych datków od społeczności. W bazie Khan Academy znaleźć możecie praktycznie każde zagadnienie (z ograniczeniem do nauk ścisłych), jakie tylko chcecie – każdy może pouczyć się matematyki, biologii, chemii, fizyki czy informatyki na dowolnym poziomie, zaczynając od szkolnego, a kończąc na akademickim. Do każdego tematu znajdziecie również dobrze przygotowane ćwiczenia, które pozwolą na utrwalenie wiedzy. Warto wiedzieć również, że baza Khan Academy jest konsekwentnie tłumaczona na język polski, zatem jeśli nawet nie jesteście biegli z językiem angielskim, to również będziecie mogli skorzystać z platformy. Gorąco polecam!

Pobierz: Khan Academy (Android) / Khan Academy (iOS)

Duolingo

Co, jednak gdybyście chcieli podszkolić swój język, by móc korzystać z anglojęzycznych materiałów? Z pomocą przychodzi rewelacyjne Duolingo, czyli aplikacja, dzięki której w szybki i przyjemny sposób opanujecie dowolny z obsługiwanych języków. Dlaczego wybrałem akurat ten program? Ponieważ ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim jest w pełni darmowy – w aplikacji można oczywiście kupić kryształy, ale nie są one wymagane do nauki, pozwalają raczej na jej omijanie. Warto wspomnieć również o tym, że nauka zajmuje jedynie od kilku do kilkunastu minut dziennie, można ją zatem łączyć z codziennymi aktywnościami. Jest ona również przeprowadzana w interesujący sposób, a nie staroświecki książkowy. Jeśli chcecie podszkolić się w językach obcych, to nie znajdziecie lepszej propozycji niż Duolingo.

Pobierz: Duolingo (Android) / Duoligno (iOS)

Quizlet

Quizlet to aplikacja, która może być bardzo fajnym uzupełnieniem przedstawionego wyżej Duolingo. Pozwala ona na tworzenie własnych elektronicznych fiszek ze słówkami, z których potem możemy się uczyć – na komputerze, smartfonie lub tablecie. Wielką zaletą programu jest jego ładny i przejrzysty interfejs, dzięki któremu tworzenie zbiorów oraz sama nauka są bardzo przyjemne. Warto wspomnieć również o możliwości korzystania z fiszek innych użytkowników. Jeśli zatem, dla przykładu, chcemy się pouczyć technicznego słownictwa w języku angielskim, to może okazać się, że ktoś w przeszłości stworzył już dany pakiet. W takim przypadku wystarczy go jedynie pobrać i voila – można rozpocząć naukę! Aplikację Quizlet ze sklepów z aplikacjami możecie oczywiście ściągnąć za darmo.

Pobierz: Quizlet (Android) / Quizlet (iOS)

Encode

Czy programowanie to umiejętność, której chciałbyś się nauczyć, jednak nie masz czasu na czytanie olbrzymich ksiąg, czy uczęszczanie na kursy? Na start może przydać ci się zatem aplikacja Encode, która w przyjemny sposób przedstawia podstawy tworzenia aplikacji czy stron internetowych w kilku różnych językach (Python, JS, HTML, CSS). Zaletą programu jest to, że użytkownik już od samego początku tworzy swój własny kod – oczywiście nie jest on wybitnie rozbudowany, jednak czego można oczekiwać na samym początku przygody. Jeśli marzy wam się kariera programisty, to wydaje mi się, że Encode może być dobrym początkiem. Dajcie szansę tej aplikacji – możecie pobrać ją za darmo.

Pobierz: Encode (Android)

Udemy

Na samym końcu tego artykułu chciałbym zaprezentować wam aplikację Udemy, która jest wielkim repozytorium kursów z wielu dziedzin. Każda chętna osoba może znaleźć tam materiały na interesujący ją temat i uczyć się z nich na komputerze lub smartfonie, nawet bez dostępu do internetu. Niestety jest pewien haczyk – kursy z Udemy w większości przypadków są płatne, jednak nie są to duże pieniądze, ich cena zazwyczaj oscyluje w okolicach 40 zł (są praktycznie na permanentnej przecenie). Niektóre z nich są jednak bardzo dobre i to właśnie pewnemu kursowi elektroniki z tej platformy zawdzięczam dobrą ocenę z egzaminu na studiach. Jeśli zatem potrzebujecie materiałów do nauki w przystępnej cenie, to warto zajrzeć na Udemy, szczególnie że platforma ta oferuje pełny zwrot pieniędzy w przypadku niezadowolenia.

Pobierz: Udemy (Android) / Udemy (iOS)

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.