ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] HTC HD2 bez WP7, SmartBook z Androidem

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 9 do 15 marca 2010 roku.

HTC HD2 bez Windows Phone 7

Zaraz po prezentacji systemu Windows Phone 7 zaczęły pojawiać się pytania o to, które telefony dostaną aktualizację do wspomnianego oprogramowania. Niemal oczywiste wydawało się, że na taka aktualizację mogą liczyć flagowe smartfony pracujące pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5. Jak się okazało, dla Microsoftu sprawa nie była oczywista. Gigant z Redmond poinformował, że żaden telefon nie dostanie aktualizacji do Windows Phone 7. Na skutek fali krytyki ze strony użytkowników HTC HD2, Microsoft musiał ponownie zabrać głos i podać przyczyny swojej decyzji. Otóż HTC HD2 oficjalnie nie otrzymał aktualizacji z powodu niewystarczających podzespołów i braku fizycznego przycisku „szukaj”. Ponadto poinformowano, że WP7 nie będzie obsługiwał multitaskingu (poza aplikacjami pokroju odtwarzacza muzyki), a same telefony nie będą miały możliwości montażu karty pamięci.

W tamtym czasie Microsoft został wizerunkowo zrównany z ziemią. Użytkownicy telefonów z WM6 byli wściekli, krytykowali argumenty Microsoftu. Wielu z nich raz na zawsze pożegnało się z mobilnym Windowsem. Problemy mieli producenci, ponieważ telefony z oficjalnie zakończonym wsparciem cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem i zalegały na magazynach. Brak slotu kart pamięci w finalnych urządzeniach z WP7 przełożył się na wysokie ceny telefonów i nadal małą pamięć wewnętrzną. Co ciekawe w niektórych telefonach faktycznie znajdowały się ukryte sloty microSD z zamontowaną kartą pamięci. Sugeruje to, że ograniczenie było kompletnie bezsensowne. Brak prawdziwego multitaskingu spowodował jeszcze większą migrację w kierunku Androida, jak się później okazało telefony na platformie od Microsoftu wybierali głównie ludzie, którzy nie korzystali wcześniej ze smartfonów.

Microsoft o Windows Phone Marketplace

10 lat temu, podczas jednej z konferencji przedstawiciel Microsoftu zabrał głos w sprawie sklepu z aplikacjami dla Windows Phone 7. Steve Ballmer wielokrotnie chwalił App Store od Apple, także nie był zaskoczeniem fakt, że gigant z Redmond chciał wzorować się właśnie na tej firmie. Niestety, wzorowanie rozpoczęto od elementów, które nie do końca przypadły użytkownikom do gustu. Przede wszystkim Windows Phone Marketplace miał być jedynym sklepem z aplikacjami, Microsoft nie brał pod uwagę możliwości istnienia innych, nieoficjalnych sklepów. Sklep miał być rozbudowanym Zune Marketplace i oferować poza aplikacjami również multimedia pokroju muzyki. Miał on także dystrybuować aktualizacje aplikacji i całego systemu, choć to drugie ostatecznie działało nieco inaczej.

SmartBook z Androidem

Dekadę temu firma HK Electronics zaprezentowała laptopa z Androidem o nazwie Nike PC706V. Urządzenie było określane mianem SmartBook, choć z dzisiejszej perspektywy jest to raczej zwykły tablet (i to z niskiej półki) połączony na stałe z klawiaturą. Tak prezentowała się specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 7″, 800×600 px
  • CPU: VIA 8505, ARM9, 533 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Flash: 2 GB
  • Łączność: WiFi, 3G, 3 porty USB
  • Bateria: 2100 mAh
  • Android 1.6

Już w momencie premiery specyfikacja tego sprzętu była żałosna. Nic mi nie wiadomo na temat ewentualnej sprzedaży i ceny, ślad po SmartBook-u zaginął.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy