kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Motoroli Backflip, system operacyjny Korei Północnej

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 2 do 8 marca 2010 roku.

Premiera Motoroli Backflip

Dekadę temu na rynek trafił telefon kultowy i dość nietypowy jeśli chodzi o konstrukcję – Motorola Backflip. Standardowo zacznijmy od przypomnienia specyfikacji:

 • Wyświetlacz: 3,10″, 320×480 px
 • CPU: Qualcomm MSM7200A, 528 MHz
 • RAM: 256 MB
 • Flash: 512 MB
 • Aparat: 5 Mpx, AF, LED
 • Łączność: HSDPA max. 7,2 Mbps, Bluetooth 2.0, WiFi b/g, GPS, A-GPS
 • Bateria: 1400 mAh
 • System: Android 1.5 z nakładką MotoBlur

Tak jak wspomniałem, konstrukcyjnie było to bardzo nietypowe urządzenie. Technicznie był to telefon z klapką (nie mylić ze sliderem), gdzie po złożeniu wyświetlacz i klawiatura były na zewnątrz. Co ciekawe, za wyświetlaczem producent ukrył mały touchpad, dzięki któremu możliwe było przewijanie treści na ekranie w bardzo intuicyjny i wygodny sposób.

Niestety, Motorola Backflip nie była wcale taka idealna. Telefon trafił do sprzedaży z bardzo przestarzałym systemem (Android 1.5) i fatalnym procesorem. Responsywność urządzenia przy bardziej wymagających zadaniach wołała o pomstę do nieba. Był to chyba jeden z powodów, przez które dział mobilny Motoroli musiał poszukać sobie nowego właściciela.

Windows Phone kontra kompatybilność wsteczna

Android-Windows-Phone

Microsoft w swoim czasie był gigantem na rynku mobilnym, jego Windows Mobile nie miał w zasadzie równych konkurentów. Dziś mamy możliwość przyglądania się decyzjom, przez które ta firma musiała porzucić smartfony. 10 lat temu, kilka dni po premierze systemu Windows Phone 7, Microsoft zabrał głos w sprawie kompatybilności wstecznej. Oficjalnie poinformował on, że Windows Phone 7 nie będzie wstecznie kompatybilny z systemem Windows Mobile 6. Decyzja ta była podyktowana chęcią stawiania na spójne i wieloplatformowe oprogramowanie wykorzystujące technologie Silverlight oraz XNA. Jednocześnie poinformowano, że nadal będą prezentowane smartfony z systemem Windows Mobile 6.5, a platforma będzie wspierana przez wiele lat.

Teraz spójrzmy na to z dzisiejszej perspektywy. Technologie wykorzystywane w Windows Phone 7 zostały porzucone wraz z wydaniem kolejnej, także niekompatybilnej wstecznie platformy. Był to jeden z gwoździ do trumny mobilnego Windowsa. Przejdźmy do starszego systemu Windows Mobile 6. Producenci zaprzestali prac nad nowymi urządzeniami, te już wyprodukowane przez długi czas zalegały w magazynach, ponieważ kompletnie nikt ich nie chciał. Kwestia wsparcia także jest wątpliwa, ponieważ Microsoft wyłączył sklep Windows Marketplace zaledwie 2 lata po uśmierceniu systemu, odbierając jednocześnie użytkownikom źródło aplikacji.

Korea Północna z własnym systemem

przywódca Korea Północna

Dekadę temu Korea Północna pochwaliła się własnym systemem operacyjnym, Red Star OS. System ten był oczywiście zmodyfikowaną dystrybucją Linuksa, pod kontrolą której możliwe było uruchomienie np. zmodyfikowanej przeglądarki Firefox. Najciekawszym elementem jest jednak bez wątpienia minimalna specyfikacja komputera, który miałby uruchomić omawiany system:

 • CPU: Pentium III 800 MHz
 • RAM: 256 MB
 • HDD: 3 GB

Jeżeli system był tworzony pod tak archaiczne konfiguracje, to prawdopodobnie nadal cieszyły się one popularnością.

Zobacz też:

Motyw